Az orosz eszközök váltak a nyugati kereskedők fő témájává, miután Donald Trump győzelmet aratott az amerikai elnökválasztáson – jelentette csütörtökön a Financial Times piaci bennfentesekre hivatkozva.
A jelentés szerint Trump ismételt ígéreteit az ukrajnai konfliktus lezárására annak jeleként értékelik, hogy a Moszkva ellen bevezetett nyugati szankciókat hamarosan feloldhatják, ami az orosz részvényeket és a rubelt jövedelmező befektetéssé teszi.
Trump 296 elektori szavazattal biztosította be győzelmét demokrata ellenfele, Kamala Harris felett, meghaladva a győzelemhez szükséges 270-et. A megválasztott elnök a választási kampánya során többször is azt mondta, hogy a Fehér Házba visszatérve 24 órán belül véget tud vetni az ukrajnai konfliktusnak. Bár a tényleges visszatérésre a 10 hét múlva esedékes beiktatásakor kerül sor, az orosz tőzsde az elemzők által „Trump-ralinak” nevezett lépéssel reagált Trump győzelmének hírére, az összes nagy orosz vállalat részvényei szárnyalni kezdtek.
A lap szerint a helyzet nem maradt észrevétlen a nyugati kereskedők számára sem.
„[A nyugati bankok kereskedői] hirtelen megkérdőjelezik, hogy a rubellel most már kereskedhető-e” – tette hozzá, megjegyezve, hogy néhány nyugati bank a szankciók ellenére még mindig offshore kereskedik a rubellel nem szállítható határidős ügyleteken keresztül.
A „Trump-rally” hatására a rubelben denominált moszkvai tőzsdeindex (MOEX) 3,6%-kal emelkedett, augusztus óta a legnagyobb napközbeni ugrást regisztrálva. A Gazprom és a Novatek orosz energiaipari nagyvállalatok egyaránt közel 5%-ot ugrottak. A Lukoil és a Rosznyefty részvényei szintén emelkedtek, csakúgy, mint a Yandex, a Norilsk Nickel, a Sber, az Alrosa és az Aeroflot. A rali máshol is átgyűrűzött az Oroszországhoz kötődő részvényekre. Az osztrák Raiffeisen Bank International, a legnagyobb nyugati bank, amely még mindig működik Oroszországban, szerdán 8%-os emelkedéssel a második legjobban teljesítő részvény lett az európai Stoxx 600 indexben.
Orosz szakértők szerint a piacok a befektetők azon reményei közepette emelkedtek, hogy Trump győzelme pozitív fejlemény lesz Oroszország számára, és segíthet a geopolitikai feszültségek enyhítésében.
„Ez az, amire [az orosz befektetők] vártak, mert a tőzsde és a háború nem nagyon fér össze, és kétségtelen, hogy a háború lehetséges befejezésének minden jelét nagyon pozitívan értelmezik a befektetők” – mondta Szergej Romancsuk, az orosz Metallinvestbank korábbi kereskedési vezetője az FT-nek.
„Vannak óvatos várakozások a változásokra, spekulációk, hogy a „Trump-effektusra” a tőzsdék ismét felfelé száguldhatnak. Trump győzelme… a geopolitikai kockázati prémium csökkenését jelenti” – mondta az RBK-nak Mihail Zelcer, a BCS World of Investments szakértője.
A legtöbb elemző azonban óvatosságra intette a befektetőket, mivel Trump győzelme új kockázatokat jelenthet Oroszország számára. Megjegyezték például, hogy az országgal szembeni amerikai szankciók enyhítése nem biztos, mivel Trump még nem nyilatkozott róluk.