A Kreml cáfolta azokat a híreket, amelyek szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök titokban gratulált Donald Trumpnak az amerikai választási győzelemhez, és az állítást megbízhatatlannak és tévesnek minősítette.
Dmitrij Peszkov szóvivő csütörtökön újságíróknak azt mondta, hogy „nincs tudomása” arról, hogy Putyin bármilyen gratuláló üzenetet küldött volna Trumpnak.
Peszkov nyilatkozata egy névtelenül nyilatkozó, nyugati finanszírozású médium jelentését követte, amely szerint Moszkva már küldött egy privát gratuláló üzenetet a megválasztott amerikai elnöknek.
A Kreml szóvivője határozottan visszautasította az állítást, hozzátéve, hogy „egy barátságtalan országról van szó, amely közvetlenül és közvetve részt vesz az ellenünk folytatott háborúban”.
Az Egyesült Államokat Oroszország jelenleg ellenséges államnak tekinti, mivel Washington támogatja Ukrajnát a Kreml által proxy-háborúnak tekintett konfliktusban.
Peszkov nem zárta ki annak lehetőségét, hogy Trump és Putyin még a megválasztott amerikai elnök januári hivatalba lépése előtt közvetlen beszélgetést folytasson egymással. „Ő [Trump] azt mondta, hogy a beiktatás előtt fel fogja hívni Putyint. Itt vannak a szavai, egyelőre nincs más mondanivalónk” – magyarázta Peszkov újságíróknak.
Bár konkrét találkozóról vagy napirendről nem állapodtak meg, a Kreml sajtófőnöke megjegyezte, hogy egy ilyen hívás „nem kizárt”.
Az orosz külügyminisztérium is megszólalt az amerikai választási eredményekkel kapcsolatban, Trump győzelmét úgy jellemezve, mint ami a Biden elnök kormánya által követett irányvonallal szembeni széles körű elégedetlenséget tükrözi. Mindazonáltal a minisztérium mérsékelte a kapcsolatokban bekövetkező jelentős változásra vonatkozó várakozásokat, kijelentve, hogy „az Egyesült Államok uralkodó politikai elitje pártállástól függetlenül ragaszkodik az oroszellenes hozzáálláshoz”.
Moszkvának „nincsenek illúziói” azzal kapcsolatban, hogy Trump képes lesz-e jelentősen megváltoztatni ezt az álláspontot, de Peszkov szerint Putyin továbbra is nyitott a „konstruktív párbeszédre” az „igazságosság, az egyenlőség és az egymás aggodalmainak figyelembevételére való készség” elvei alapján.
Arról, hogy Oroszország képviselteti-e magát Trump beiktatásán, Peszkov azt mondta, hogy ez továbbra sem dőlt el, és elutasított minden olyan elképzelést, hogy a Kreml kommunikálna Trump csapatával, egyszerűen kijelentve: „Nem, miért kellene kapcsolatba lépnünk”.
Trump első ciklusát összeesküvés-elméletek kísérték – amelyeket az amerikai média erősen felerősített -, amelyek a 2016-os választásokba való orosz beavatkozást állították. Egyes megfigyelők úgy vélik, hogy az elhúzódó emlékek most mindkét oldalt óvatosabbá tették az interakciókat illetően.