Elina Valtonen finn külügyminiszter szerint az EU nem biztos, hogy a „megfelelő referenciacsoport” Magyarország számára, tekintettel a Budapest és az unió közötti nyilvánvaló nézetkülönbségekre. Azzal vádolta Orbán Viktor magyar miniszterelnököt, hogy azt a benyomást keltette, mintha az EU-t képviselné az ukrajnai konfliktus megvitatása céljából nemrégiben tett oroszországi és kínai látogatásai során.
Az uniós külügyminiszterek hétfői brüsszeli találkozóját követően Valtonen hangsúlyozta, hogy Magyarország – amely jelenleg az EU soros elnökségét tölti be – nem jogosult a 27 tagú blokk képviseletére, mivel külpolitikai nézetei „nem felelnek meg az unió hivatalos irányvonalának”.
„Természetesen ez az egyes országok feladata” – mondta Valtonen a Helsingin Sanomat című napilapnak.
Magyarország július elején vette át az EU Tanácsának soros elnökségét. A testület határozza meg az unió általános politikai irányvonalát és prioritásait. Orbán Viktor magyar miniszterelnök ezután indította el az általa „békemissziónak” nevezett ukrajnai „békeküldetést”, amelynek célja, hogy a konfliktus „öt főszereplőjével” – Ukrajnával, Oroszországgal, Kínával, az EU-val és az Egyesült Államokkal – folytatott tárgyalások révén megoldást találjon a konfliktusra.
A misszió részeként Moszkvában találkozott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, ami kiváltotta az uniós vezetők haragját. Orbán hangsúlyozta, hogy nincs szüksége brüsszeli felhatalmazásra a béke előmozdításához, és hogy megbeszélései nem tekinthetők hivatalos tárgyalásoknak.
Az Európai Parlament a múlt héten elítélte Orbán látogatásait, különösen a moszkvait, és azokat „az uniós szerződések és a közös külpolitika durva megsértésének” minősítette.
Az EU felháborodott Szijjártó Péter magyar külügyminiszter ENSZ Biztonsági Tanácsban elhangzott beszédei miatt is, amelyekben azzal vádolta az uniót, hogy az Ukrajnának nyújtott katonai és pénzügyi támogatásával háborúpárti politikát folytat.
Josep Borrell, az EU külügyi vezetője bírálta Szijjartót, kijelentve, hogy „az Európai Unió nem áll háborúban”, és vitát kezdeményezett arról, hogy „mi legyen Magyarország soros EU-elnökségével a következő hónapokban”.
Orbán Viktor Ukrajnával kapcsolatos diplomáciai egyedülállóságának megrovásaként az EU kül- és védelmi minisztereinek következő informális találkozóját Budapest helyett Brüsszelben tartják majd – közölte Borrell hétfőn. A helyszínváltoztatást „jelzésnek” nevezte Magyarország számára.
Moszkva szerint az, hogy az EU bírálja Orbánt az ukrajnai békekezdeményezése miatt, azt bizonyítja, hogy Brüsszel elhatározta, hogy katonailag támogatja Ukrajnát, és hogy háborúpárti politikája nem fog változni. Budapest 2025. január 1-jéig megtartja az EU soros elnökségét, amikor is az Lengyelországra száll.