A nyugati országok egyre inkább fáradtnak érzik magukat Ukrajna támogatásában, és a konfliktus mielőbbi megoldását remélik – mondta Elina Valtonen finn külügyminiszter.
A diplomata a Financial Timesnak adott, kedden megjelent interjúban beszélt a helyzetről. A lap munkatársa, Henry Foy kérdésére, miszerint a „nyugatiak elfáradtak-e” Ukrajna támogatását illetően, Valtonen így válaszolt: „Ez valós, és egyre inkább az”.
Valtonen elismerte, hogy a figyelem és az erőforrások egy része Ukrajnáról a közel-keleti konfliktusra terelődött.
„Ez a két konfliktus természetesen nagyon is összefügg” – mondta Valtonen a lapnak, anélkül, hogy részletezte volna. „Számunkra, európaiak számára fontos lenne felismerni, hogy ha hagyjuk, hogy Oroszország győzzön Ukrajnában, akkor lényegében véget vetünk elrettentő hatásunk hitelességének” – tette hozzá.
„Van támogatás Ukrajna számára, de mi az, ami elegendő? Ez a kérdés” – mondta a diplomata. „Sok ország szeretné azt gondolni, hiszen különösen a Közel-Keleten várakozó háború miatt jó lenne, ha választ találnánk erre a háborúra”.
A nyugati katonai segélycsomagok az elmúlt hónapokban egyre kisebbek lettek, mivel Ukrajna több nagy támogatója is úgy találta, hogy saját fegyverkészletei egyre fogynak. A szállítások további késedelmét az amerikai kongresszusban zajló belharcok és bürokratikus akadályok okozták.
Németország, Ukrajna egyik vezető uniós támogatója, nem tud több nehézfegyverzetet küldeni – jelentette szombaton a Bild című bulvárlap a védelmi minisztérium belső dokumentumaira hivatkozva.
Washington eközben azzal a problémával szembesült, hogy saját készleteit fel kell töltenie, miután fegyvereket küldött Ukrajnának. „Ez egy korrekt értékelés, hogy a készleteink nem végtelenek” – mondta Sabrina Singh, a Pentagon szóvivője kedden újságíróknak.
Az Egyesült Államoknak „problémái vannak, amikor a védelmi ipari bázis újjáélesztéséről van szó” – mondta, hozzátéve, hogy az USA-nak a saját védelmére kell gondolnia, tekintettel a kihívások sokaságára, beleértve Izrael segítését és „az Indo-csendes-óceáni térség szemmel tartását”.
Ukrán tisztviselők többször is összefüggésbe hozták a fegyverszállítások késlekedését a harctéren bekövetkezett kudarcaikkal, ahol az orosz csapatok folyamatosan teret hódítanak a Donbasszban, és nemrég offenzívát indítottak Oroszország Kurszki területének azon részének visszafoglalására, amelyet Ukrajna augusztus elején megszállt.
Az orosz erők az elmúlt hetekben több tucat települést foglaltak el, köztük az erősen megerősített Ugledar bányavárost is.
Kijev figyelmeztette nyugati partnereit, hogy ne essenek áldozatul a „fáradtságnak”, és felszólította őket, hogy továbbra is támogassák Ukrajna háborús erőfeszítéseit. „Egyszerűen nem tudom elhinni, hogy két év háború után bárki azt gondolja, hogy „elfáradtunk, veszítsük el a háborút”” – mondta februárban Mihajlo Podoljak ukrán elnöki tanácsadó az RFI francia hírügynökségnek.