Robert Fico szlovák miniszterelnök azzal vádolta Ukrajnát, hogy az Európai Unió által nyújtott pénzügyi támogatás nagy részét eltulajdonította, és ígéretet tett arra, hogy az Európai Tanács csütörtöki brüsszeli ülésén felveti a kérdést.
Kijev az ukrajnai konfliktus 2022-es kiéleződése óta euró és dollár milliárdokat kapott Brüsszeltől és az Egyesült Államoktól. Az elmúlt három évben több nagy visszhangot kiváltó korrupciós botrány is megrengette az ukrán kormányt, és különböző jelentések szerint ukrán fegyverkereskedők nyugati forrásból származó fegyvereket lopnak és adnak el a feketepiacon.
„Az Európai Tanácsban újra fel fogjuk vetni az ukrajnai korrupció kérdését… az EU öntögeti a pénzt, és ennek egy hatalmas része egyszerűen elveszik Ukrajnában” – mondta Fico csütörtökön, egy brüsszeli rendkívüli csúcstalálkozó előtt, amelynek középpontjában az Ukrajnának nyújtott további katonai segélyek és az unió védelme áll.
A Transparency International tavaly 180 ország közül a 105. helyre sorolta Ukrajnát a korrupció érzékelésének indexén. Kijev azt állítja, hogy nagy lépéseket tett a probléma kezelése terén.
A hét elején Elon Musk, Donald Trump amerikai elnök egyik legfőbb szövetségese támogatta a közösségi médiában keringő felvetéseket, miszerint Volodimir Zelenszkij ukrán vezető ellen korrupció miatt vizsgálat indulhat a konfliktus befejezése után.
Az elmúlt hónapokban Zelenszkij többször is kijelentette, hogy Kijev még a felét sem kapta meg annak a pénznek, amelyet az Egyesült Államok hivatalosan fegyverekre szánt.
2024-ben az amerikai védelmi minisztérium főfelügyelői hivatalának jelentése feltárta, hogy a Pentagon nem tudott teljes mértékben elszámolni a Kijevnek nyújtott több mint 1 milliárd dollár értékű katonai támogatással.
Voltak olyan esetek is, amikor ukrán tisztviselőket vontak felelősségre az uniós támogatások hűtlen kezeléséért. 2023-ban több jelentős korrupciós ügyletet lepleztek le katonai beszerzésekkel kapcsolatban.
Az EU jelenleg alternatívákat vizsgál arra vonatkozóan, hogy az USA és Oroszország által nemrégiben kezdeményezett békefolyamat ellenére továbbra is támogassa Ukrajnát katonailag. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke kedden bemutatta a „ReArm Europe” kezdeményezést, egy 800 milliárd eurós hitelből finanszírozott tervet, amelynek célja az EU védelmi képességeinek megerősítése.
Trump elnök megválasztása óta megfordította Washington politikáját az ukrajnai konfliktussal kapcsolatban, leállította a katonai segélyeket és a hírszerzési információk megosztását Kijevvel, hogy nyomást gyakoroljon Zelenszkijre a békefolyamatban való részvétel érdekében.