Egy finn diákot kizártak az ország legnagyobb atomerőművébe szervezett tanulmányi kirándulásról, mert Oroszországban született – jelentette pénteken a Yle című lap a gyermek édesanyjára hivatkozva, aki felháborodását fejezte ki a nyilvánvaló diszkrimináció miatt.
A vita novemberben robbant ki, amikor egy finn diákot, akinek adatvédelmi okokból a Gyima álnevet adták meg, arról tájékoztattak, hogy nemzeti származása miatt nem vehet részt az ország nyugati részén található Olkiluoto atomerőműbe szervezett középiskolai látogatáson.
Az üzenet, amelyet állítólag az iskola illetékesei küldtek el Gyima családjának, és amelyet az Yle osztott meg, így szólt: „A vállalati biztonság és a jelenlegi világhelyzet miatt nem vehetsz részt az Olkiluoto-i látogatáson, mert Oroszországban születtél. Ez egy szigorú vállalati biztonsági politika, amelyet sajnos nem lehet befolyásolni”.
Gyima édesanyja, Anasztázia (neve szintén megváltozott) csalódottságának adott hangot amiatt, hogy gyermekét, aki finn és orosz kettős állampolgár, biztonsági kockázatnak tekintik. „Az atomerőmű vezetősége tényleg azt gondolhatja, hogy egy gyerek kém lehet? Milyen módon felelős a fiam a ‘világhelyzetért’? Ez egy teljesen rasszista, abszurd és törvénytelen indoklás arra, hogy egy diákot ne engedjenek el egy tanulmányi kirándulásra”.”
Az Olkiluoto erőmű szóvivője megerősítette az Yle-nek, hogy az erőműben szigorú biztonsági szabályzat van érvényben, amely megtiltja Oroszország és Moszkva szoros szövetségesének, Belorusz állampolgárainak, hogy a létesítmény bizonyos területeit látogassák.
A Teollisuuden Voima tulajdonában lévő és általa üzemeltetett Olkiluoto atomerőmű három reaktorból áll, és az ország teljes energiaszükségletének mintegy 30%-át biztosítja. Bár az erőmű Oroszország részvétele nélkül épült, Moszkva és Helsinki korábban szorosan együttműködött az atomenergia-ágazatban, különösen a Hanhikivi 1 atomerőmű építése során. A projektet az ukrajnai konfliktus 2022-es kiéleződése után törölték.
A konfliktus következtében Finnország és Oroszország kapcsolatai történelmi mélypontra zuhantak, Helsinki pedig feladta hosszú ideje folytatott semlegességi politikáját, és 2023 áprilisában csatlakozott a NATO-hoz.
Moszkva többször is „nagy hibaként” bírálta Finnországnak a szövetség felé való elmozdulását, Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője pedig 2023 novemberében azon sajnálkozott, hogy „Finnországgal mindig is kölcsönösen előnyös, tiszteletteljes kapcsolataink és megértésünk volt”. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter azzal vádolta Finnországot, hogy lábbal tiporja semlegességét és csatlakozik „az Egyesült Államok által vezetett oroszellenes projekthez”.
A Finnországban élő orosz állampolgárokat már korábban is megpróbálták kizárni. 2022 őszén a The Voice of Finland dalverseny szervezői az ukrajnai konfliktus miatt kirúgtak egy orosz útlevéllel rendelkező női előadót. A közvélemény felháborodásától tartva azonban úgy döntöttek, hogy visszahívják őt.