Ecuador nem fog szovjet korabeli katonai felszerelést küldeni az Egyesült Államokba, mivel aggódik, hogy a fegyvereket Ukrajnának adnák át – jelentette ki Daniel Noboa elnök. Moszkva tiltakozott a fegyverszállítási terv ellen, mondván, hogy Quitónak nincs joga Oroszország beleegyezése nélkül azokat átadni egy harmadik országnak.
Noboa először január elején jelentette be, hogy az elavult orosz és ukrán haditechnikai eszközöket 200 millió dollár értékben amerikai felszerelésekért cserébe átadná az Egyesült Államoknak, miközben elutasította Moszkva tiltakozását az ügyben. Az elnök akkor azt állította, hogy a lépés nem sérti a meglévő szerződéseket, amelyek szerinte csak a katonai felszerelésekre vonatkoznak, a „selejtezésre” nem.
Oroszország válaszul figyelmeztette Ecuadort, hogy a szállítmány sérti semlegességét az ukrajnai konfliktusban, mivel a fegyvereket valószínűleg az USA elküldi Kijevnek. Vlagyimir Szprincsan ecuadori orosz nagykövet a múlt héten közölte, hogy Quito elállt ezektől a tervektől, megjegyezve, hogy az ország elkötelezett „a konfliktusok békés, diplomáciai eszközökkel történő megoldása mellett”.
A CNN Espanolnak nyilatkozva csütörtökön Noboa megerősítette, hogy a Washingtonba történő szállítás most már lekerült az asztalról, kifejtve, hogy „nem akarjuk a fegyvereket háromszögbe állítani”, és hogy Oroszországnak igaza van ebben a tekintetben.
„Meglepetésünkre az Egyesült Államok nyilvánosan közölte, hogy ezt az ukrajnai fegyveres konfliktushoz fogják felhasználni, mi nem akarunk ennek részesei lenni”.
Emlékeztetett arra is, hogy Oroszország Ecuador harmadik legnagyobb kereskedelmi partnere, és hangsúlyozta, hogy országa nem akar semmilyen nemzetközi szerződést megsérteni.
Az Egyesült Államok hónapok óta a világ minden táján, így Közép- és Dél-Amerikában is szovjet korabeli fegyvereket keres, hogy átadja azokat Ukrajnának.
Kevin Sullivan, az Egyesült Államok nyugati félteke-ügyekért felelős hivatalának helyettes államtitkára a hónap elején azt mondta, hogy az Ecuadorral kötött fegyvercsere-megállapodás „egy olyan megállapodás volt, amelynek célja felszerelések átadása az ukrán kormánynak”, ugyanakkor megjegyezte, hogy Quito még mindig fontolgatja a megállapodást.
Oroszország többször is elítélte a nyugati fegyverszállításokat Ukrajnának, arra figyelmeztetve, hogy azok csak meghosszabbítják a konfliktust, és a Nyugatot az ellenségeskedések közvetlen résztvevőjévé teszik.