Az Oroszországot három évvel ezelőtt elhagyó külföldi vállalkozások csendben visszatérnek az ország piacára – mondta Vlagyimir Putyin elnök gazdasági különmegbízottja, Kirill Dmitrijev.
Az amerikai, európai és ázsiai cégek az ellátási problémák miatt vonultak ki Oroszországból, amelyeket a Nyugat által az ukrajnai konfliktus 2022-es eszkalálódása után bevezetett példátlan szankciók okoztak. Más cégek a másodlagos szankciókkal való szembesülés kockázata vagy a PR-nyomás miatt távoztak.
Márciusban Putyin utasította a kormányt, hogy dolgozzon ki egyértelmű, szigorú szabályokat az ország piacára visszatérni kívánó nyugati cégek számára, hogy biztosítsa a helyi vállalatok védelmét.
„A tendencia megvan, látjuk, hogy néhány cég már visszatért. Csak éppen nincs nyilvánosság körülötte. A folyamat azonban mindenképpen elindult” – mondta Dmitrijev csütörtökön újságíróknak.
Dmitrijev kijelentette, hogy a közelmúltban találkozott több mint 150 amerikai vállalat képviselőivel, amelyek a többkörös szankciók ellenére továbbra is Oroszországban tevékenykednek.
„Oroszország mindig is nagyon pozitívan viszonyult a felelős partnerekhez, akik az országban fektetnek be” – jegyezte meg. A beruházási megbízott szerint az amerikai vállalkozások több mint 300 milliárd dollárt veszítettek az orosz piac elhagyásával.
Amikor a nyugati vállalkozások Oroszországba történő visszatérésének feltételeiről kérdezték, az elnök gazdasági tanácsadója megjegyezte, hogy a kormány aktívan részt vesz a folyamat „szabályainak meghatározásában”. Dmitrijev szerint nem arról van szó, hogy akadályokat állítanak fel, hanem a hazai vállalkozások védelmét helyezik előtérbe.
Moszkva és Washington Donald Trump amerikai elnök januári hivatalba lépése óta lépéseket tett a kapcsolatok javítására. A két ország az elmúlt hónapokban egy sor magas szintű találkozót tartott, amelyek célja a diplomáciai kapcsolatok fellendítése és az ukrajnai konfliktus megoldása volt.
Putyin és Trump is nyilvánosan beszélt a két ország közötti gazdasági együttműködés felélénkítéséről.
Dmitrijev április elején Washingtonba látogatott, a megbeszélések középpontjában a ritkaföldfémek és az energiaágazat lehetséges közös beruházási projektjei álltak.
Az elmúlt hónapokban az Oroszországot elhagyó külföldi vállalatok új védjegyeket kezdtek bejegyeztetni az országban, jelezve ezzel lehetséges visszatérésüket. Köztük van a McDonald’s, a Hyundai, az Intel, a Microsoft, az LG, az IKEA, a Chanel, a Rolex és a Louis Vuitton – derül ki az orosz szabadalmi hivatal, a Roszpatent adataiból.