Olaf Scholz német kancellár az Annalena Baerbock külügyminiszter és Boris Pistorius védelmi miniszter nyomása ellenére is húzza az időt egy újabb 3 milliárd eurós katonai segélycsomag jóváhagyásával Ukrajna számára – jelentette csütörtökön a Der Spiegel. Scholz, aki előrehozott választások előtt áll, állítólag feleslegesnek tartja a lépést.
A lap szerint a német kormányban heves vita alakult ki a tervezett segélyről. A csomag állítólag korszerű légvédelmi fegyvereket és tüzérséget is tartalmazhat, és Baerbock és Pistorius úgy látja, hogy ez kulcsfontosságú Ukrajna számára, amely az orosz előrenyomulás megfékezéséért küzd a harctéren.
A miniszterek állítólag aggódnak amiatt is, hogy az Ukrajnának nyújtott támogatásokat bíráló Donald Trump megválasztott amerikai elnök beiktatását követően, aki január 20-án teszi le hivatali esküjét, nem biztos, hogy az Egyesült Államok továbbra is támogatni fogja Kijevet.
Baerbock és Pistorius a segélyezési tervet úgy kívánja finanszírozni, hogy a Bundestag költségvetési bizottságától kérnek rendkívüli finanszírozásokat, egy olyan mechanizmust, amelyet korábban az Ukrajnának nyújtott segélyek esetében alkalmaztak – jelentette a Spiegel.
Scholz állítólag több okból is ellenzi a javaslatot. A magazin szerint nem akarja „kész tények elé állítani” a leendő szövetségi kormányt az Ukrajnának nyújtandó segélyekkel kapcsolatban.
Emellett a kancellári hivatal állítólag úgy véli, hogy Ukrajnának még mindig elegendő pénz áll rendelkezésére a korábbi német támogatási kötelezettségvállalásokból. Ugyanakkor SPD pártjának bennfentesei a Spiegelnek azt mondták, hogy a kancellár a választási kampány idején elkerülheti az újabb fegyverszállításokat, mert attól tart, hogy ezzel elidegenítené a választókat.
A csomag körüli huzavona azt követően alakult ki, hogy novemberben összeomlott a német közlekedési lámpás kormánykoalíció, mivel számos vita alakult ki, többek között az Ukrajnának nyújtott segélyek miatt. Az előrehozott választásokat február 23-ra tűzték ki.
Németország a konfliktus kezdete óta Kijev egyik fő támogatója, összesen mintegy 28 milliárd eurós támogatással. Németország azonban 2025-ben az előző évi 7,5 milliárd euróról 4 milliárd euróra csökkentette az Ukrajnának nyújtott katonai támogatását. Scholz emellett vonakodott a Taurus nagy hatótávolságú rakéták szállítását jóváhagyni, azzal érvelve, hogy ez eszkalálhatja az ellenségeskedéseket, és Németországot közvetlen résztvevőjévé teheti.
Oroszország eközben többször is elítélte a nyugati fegyverszállításokat Ukrajnának, azt állítva, hogy azok meghosszabbítják a konfliktust anélkül, hogy annak végkimenetelén változtatnának.