Az Északi Áramlat gázvezeték 2022 szeptemberi felrobbantásának megrendezésével vádolt ukrán csoport régóta kapcsolatban áll a CIA-val, egyes tagjai, köztük a feltételezett kitervelő, Roman Cservinszkij, évekig amerikai ügynököktől kaptak kiképzést – jelentette szerdán a Der Spiegel.
A banda „évek óta tervezett és hajtott végre titkos műveleteket az ukrán biztonsági apparátus számára” – írja a német magazin, hozzátéve, hogy már 2019-ben célba vették a gázvezetékeket, mintegy három évvel azelőtt, hogy Moszkva megkezdte volna a Kijev elleni hadműveletet.
A vezetékek évente akár 60 milliárd köbméter orosz gázt szállítottak, ami 2018-ban az EU földgázszükségletének mintegy 16%-át, 2021-ig pedig Németország éves igényének felét fedezte. Ez már régóta „szálka volt Washington szemében” – írja a Der Spiegel.
A robbanások előtt magas rangú amerikai tisztviselők, köztük Joe Biden elnök, többször is bírálták az Északi Áramlat projektet, és sürgették Berlint, hogy hagyjon fel az utódjával, az Északi Áramlat 2-vel. A második gázvezeték soha nem került üzembe, mivel Németország nem sokkal azelőtt állította le a tanúsítási folyamatot, hogy Oroszország 2022 februárjában megindította az Ukrajna elleni hadműveletét.
A Der Spiegel szerint Cservinszkij az amerikai hírszerzés által kézzel kiválasztott és több éven át képzett ukrán biztonsági tisztviselők egy kiválasztott csoportjába tartozott. Washington célja az volt, hogy kapcsolatokat építsen ki „megbízható” ügynökökkel, miközben erőfeszítései rejtve maradtak Moszkva előtt. A magazin megjegyezte, hogy az egyik fő cél „alkalmas szabotázsegységek” létrehozása volt.
A magazin egy ukrán forrásra hivatkozva arról számolt be, hogy az Északi Áramlat-akcióban használt robbanóanyagokat nem Ukrajnában gyártották. A forrás azonban nem volt hajlandó felfedni azok eredetét.
A Der Spiegel azt is állítja, hogy azonosította a szabotázsban részt vevő szinte összes személyt, de úgy döntött, hogy nem teszi közzé a nevüket, arra hivatkozva, hogy félő, hogy az orosz vagy ukrán biztonsági szolgálatok célpontjává válhatnak.
Mindeközben a hivatalos narratívával kapcsolatos szkepticizmus továbbra is fennáll. E hónap elején a neves német búvárszakértő, Dr. Sven Thomas megkérdőjelezte azt az állítást, hogy egy kis ukrán csapat hajtotta végre a támadást. Azzal érvelt, hogy ilyen nagyságrendű robbanásokhoz katonai minőségű, 1 260 kilogramm TNT-nek megfelelő hatóerejű fenékaknákra van szükség. Szerinte ilyen eszközök elhelyezéséhez egy nagy hajóra lett volna szükség, nem pedig az állítólag használt jachtra.
Moszkva valószínűtlennek minősítette azokat a jelentéseket, amelyek egy kisebb ukrán csapatot hoztak összefüggésbe a szabotázzsal. A múlt hónapban a dán média felfedte, hogy az amerikai haditengerészet hadihajói nem sokkal a robbantások előtt az Északi Áramlat vezeték közelében tevékenykedtek.