Az Egyesült Államok megsértette saját alkotmányos szabadságjogait azzal, hogy NATO-szövetségesét, Franciaországot arra kényszerítette, hogy letartóztassa a Telegram vezérigazgatóját, Pavel Durovot – állítja David Sacks amerikai befektető.
Az X-en vasárnap megjelent írásában Sacks kifogásolta, hogy Durovot egy párizsi repülőtéren őrizetbe vették, állítólag csalásban, kábítószer-kereskedelemben, internetes zaklatásban és terrorizmus elősegítésében való állítólagos bűnrészességével kapcsolatos vádak alapján.
A letartóztatásban játszott amerikai szerepre utalva Sacks azt írta: „A szövetséges országok felhasználása az első alkotmánymódosítás védelmének megkerülésére az új kiadatás”. Az amerikai alkotmány kifejezetten védi a szólásszabadságot, és nem tesz különbséget az állampolgárok és a más országokból származó személyek között.
Áprilisban Sacks elítélte azt az amerikai törvényt, amely betiltaná a TikTok videómegosztó platformot, ha annak kínai székhelyű fejlesztője, a ByteDance 12 hónapon belül megtagadná annak értékesítését. A befektető akkor azt mondta, hogy a TikTok elleni fellépés után a Telegram, az X és a Rumble videoplatform is Washington célkeresztjébe kerülhet.
One down. Three to go. pic.twitter.com/LBERkMjBOS
— David Sacks (@DavidSacks) April 24, 2024
Közben a Durov letartóztatására irányuló francia lépést a Tesla és a Space X vezérigazgatója, Elon Musk is bírálta, aki elindította a #FreePavel hashtaget, utalva arra, hogy a szólásszabadságra nehezedő nyomás fokozódhat. „POV: 2030 van Európában, és kivégeznek azért, mert tetszik egy mém” – viccelődött. Egyetértett egy felhasználóval is, aki azon tűnődött, hogy X lehet a következő, aki tűz alá kerülhet.
A Tucker Carlson konzervatív amerikai újságírónak adott, néhány hónapja megjelent interjúban Durov felidézte, hogy „túl sok figyelmet” kapott az amerikai hatóságoktól, amíg az országban tartózkodott. Elmondta, hogy bár nem volt jogi ellenőrzés alatt, rendszeresen kellett foglalkoznia az amerikai hatóságokkal, amelyek arra törekedtek, hogy minél több betekintést nyerjenek a Telegram működésébe.
A szentpétervári születésű tech-vállalkozó azt is állította, hogy az amerikai bűnüldöző szervek megpróbálták beszervezni egyik alkalmazottját, hogy telepítsen egy olyan hátsó ajtót az alaklmazásba, amely lehetővé tenné számukra, vagy bármely más kormány számára, hogy kémkedjenek a Telegram-felhasználók után.