Washington azt tervezi, hogy megtiltja az amerikai vállalatoknak és magánszemélyeknek az orosz Kaspersky Lab kiberbiztonsági cég által készített szoftverek használatát – jelentette kedden a CNN az ügyet ismerő, meg nem nevezett kormányzati tisztviselőkre hivatkozva. A lépést „példátlannak” tartják, mivel ilyen jellegű intézkedések még soha nem irányultak magánvállalatok és állampolgárok ellen.
Az átfogó tilalom véglegesítése jelenleg zajlik, és akár már ebben a hónapban bevezethetik – mondták a források a hírcsatornának. Az új rendelet a Joe Biden és Donald Trump elnökök által kiadott végrehajtási rendeletekre épülő „viszonylag új kereskedelmi minisztériumi hatásköröket” használná fel arra, hogy megtiltja a Kaspersky Labnak, hogy bizonyos termékeket és szolgáltatásokat nyújtson az országban – tették hozzá.
A források szerint a rendelet célja a Kaspersky szoftverei által állítólagosan a kritikus amerikai infrastruktúrára jelentett kockázatok mérséklése.
A lépés előkészítő munkálatainak részeként az amerikai kereskedelmi minisztérium „előzetes döntést” hozott az orosz kiberbiztonsági vállalat és az amerikai állampolgárok közötti bizonyos tranzakciók betiltásáról – tették hozzá a források.
A Kaspersky termékei ellen hozott végleges rendelet teljes terjedelméről azonban nem közöltek részleteket, de elmondták, hogy az a cég vírusirtó szoftverére összpontosítana.
A Szövetségi Kommunikációs Bizottság 2022-ben az internetbiztonsági szolgáltatót felvette az amerikai nemzetbiztonságot fenyegetőnek ítélt vállalatok listájára. A lépést követően a Kaspersky közleményben közölte, hogy a döntés „politikai alapon született, nem pedig a Kaspersky termékei és szolgáltatásai integritásának átfogó értékelése” alapján.
2017-ben az amerikai szabályozó hatóságok megtiltották a Kaspersky szoftverek szövetségi kormányzati használatát. Akkor a Belbiztonsági Minisztérium (DHS) a lépés egyik fő okaként a megnövekedett félelmekre hivatkozott, miszerint a cég kapcsolatban áll az államilag támogatott kémkedési programokkal.
Később a vállalat két pert is indított a Trump-kormányzat döntése ellen, mondván, hogy a tiltások alkotmányellenesek voltak, és indokolatlanul nagy kárt okoztak a Kaspersky Labnek. 2018-ban a District of Columbia bíróság mindkét ügyet elutasította, miután helybenhagyta a Washington által elrendelt tilalmat.