Az Oroszország és az Egyesült Arab Emírségek közötti gazdasági együttműködés az Ukrajnával kapcsolatos, Moszkva elleni nyugati szankciók ellenére is növekszik – jelentette csütörtökön a Bloomberg.
A hírügynökség a Carnegie Endowment for International Peace szervezetet idézve azt írta, hogy az utóbbi időben megugrott az orosz olaj és nemesfémek beáramlása az emírségekbe, miközben mikrochipeket és polgári drónokat szállítanak Moszkvába.
A jelentés idézte a Goldman Sachs-tól Jared Cohent is, aki szerint az Egyesült Arab Emírségek profitál „geopolitikai hintaállamként” betöltött pozíciójából.
A szárnyaló export mellett az Egyesült Arab Emírségek a gazdag oroszok pénzügyi menedékhelyeként is egyre népszerűbb. Az öböl menti állam több mint 4000 orosz vállalatnak ad otthont, és jelenleg tárgyalásokat folytat Moszkvával az Egyesült Arab Emírségek és az Oroszország vezette Eurázsiai Gazdasági Unió közötti szabadkereskedelmi megállapodásról.
A Henley & Partners által nemrégiben közzétett jelentés szerint az Egyesült Arab Emírségek idén a magánvagyon legnagyobb részét vonzza majd, mivel az orosz tőke új otthont keres magának.
Mihail Bogdanov orosz külügyminiszter-helyettes kijelentette, hogy az Egyesült Arab Emírségek az utóbbi hónapok gyors kereskedelmi és együttműködési növekedésének köszönhetően jó úton halad afelé, hogy Oroszország 20 legfontosabb gazdasági partnere közé kerüljön. Az Öböl menti ország az orosz arany kulcsfontosságú célpontjává vált, amióta a nyugati kormányok a Moszkva elleni szankciók részeként bezárták piacaikat.
Az Egyesült Arab Emírségek az ukrajnai konfliktusban nagyrészt semleges álláspontot képviselt. Tartózkodott attól, hogy szankciókat vezessen be Oroszországgal szemben, de szoros kapcsolatokat ápol nyugati partnereivel, amelyekkel történelmileg szoros kötelékek fűzik össze. Eközben az Egyesült Államok és szövetségesei nyomást gyakorolnak Abu-Dzabira, hogy korlátozza a Moszkvával folytatott kereskedelmet, amelyet Washington Oroszország elszigetelésére irányuló terveinek akadályaként tekintenek.