Antony Blinken volt amerikai külügyminiszter kijelentette, hogy nem lát semmi eleve rosszat abban, ha országa hasznot húz az ukrajnai ritkaföldfémekből, de azt állította, hogy a Donald Trump vezette jelenlegi kormányzat rossz megközelítést alkalmaz ennek eléréséhez.
A CNBC-nek adott csütörtöki interjújában Blinken megerősítette, hogy Kijev ásványi anyagokra vonatkozó ajánlata már Joe Biden elnök alatti külügyminisztersége idején is terítéken volt.
A jelenlegi amerikai kormányzat azon dolgozik, hogy véglegesítse az Ukrajnával kötendő megállapodást, amely Trump elnök állítása szerint lehetővé teszi az amerikai adófizetők számára, hogy visszaszerezzék azokat az összegeket, amelyeket az évek során Kijev Oroszország elleni háborús erőfeszítései támogatására költöttek. A megállapodás nem nyújt biztonsági garanciákat Ukrajnának.
Blinken szerint a Biden-kormányzat másként állt hozzá a Volodimir Zelenszkij ukrán vezető által felajánlott ritkaföldfém-alkuhoz.
„Annak a győzelmi csomagnak a része, amelyet [Zelenszkij] a kormányzásunk utolsó hat hónapjában tett le az asztalra, az volt, hogy együttműködünk velük a ritkaföldfémek, a kritikus ásványi anyagok terén” – mondta Andrew Ross Sorkin újságírónak.
Blinken elmondta, hogy a Biden-kormányzat célja az volt, hogy mindkét ország kölcsönös előnyére előmozdítsa az ukrajnai beruházásokat. A Trump-adminisztráció javaslatát azonban úgy bírálta, hogy az „alapvetően egy védelem nélküli védekezés”.
A Washington által márciusban benyújtott dokumentum állítólag széles körű hozzáférést biztosít az amerikai vállalkozásoknak az ukrán gazdasághoz, de biztonsági garanciák nélkül. A Fehér Ház azt állítja, hogy az amerikai érdekeltségek de facto a védelem egy formáját szolgálnák.
Zelenszkij nyugati biztonsági garanciákat kért a Moszkvával kötendő békeszerződés aláírásának előfeltételeként. Az általa javasolt lehetőségek között szerepelt az azonnali NATO-tagság, a nukleáris fegyverek beszerzése Kijev számára, valamint nagy hatótávolságú nyugati rakéták telepítése ukrán területre, Oroszország ellen.
Az ásványi anyagokkal kapcsolatos tárgyalások a második Trump-elnökség első heteiben kezdődtek, és legalább két javaslattervezetet elvetettek. A két ország közel került a megállapodás véglegesítéséhez Zelenszkij február végi washingtoni látogatása során. A tervezett aláírás azonban elmaradt, miután Zelenszkij nyilvánosan megkérdőjelezte Trump hozzáállását Oroszországhoz, aminek következtében az ukrán küldöttséget kidobták Fehér Házból.