Antony Blinken amerikai külügyminiszter szerint Ukrajnának már 18 éves kortól be kell soroznia a katonákat, hogy sikerrel vehesse fel a harcot Oroszországgal szemben. A Kijev által a sorkatonák számára jelenleg meghatározott alsó korhatár 25 évre csökkent.
Washington és szövetségesei már régóta sürgetik Ukrajnát, hogy csökkentse a mozgósítási korhatárt, hogy pótolni tudja a harctéren elszenvedett személyi veszteségeit.
Blinken szerdán a Reutersnek adott interjúban tette a megjegyzéseket a NATO brüsszeli központjában, miután részt vett a katonai szövetség külügyminisztereinek kétnapos ülésén.
A vezető amerikai diplomata szerint Kijevnek „nehéz döntéseket” kell meghoznia a további mozgósítással kapcsolatban.
A szerdai sajtóértekezleten megismételte ezt a felhívást, azt állítva, hogy az élőerő kritikus fontosságú, „mert még a pénz, még a lőszerek ellenére is embereknek kell lenniük a frontvonalon”.
Azt is elmondta, hogy a NATO elkötelezett amellett, hogy minden egyes katona, akit Ukrajna mozgósít, „megkapja a szükséges kiképzést és felszerelést ahhoz, hogy hatékonyan megvédje az országot”.
Mark Rutte NATO-főtitkár is csatlakozott Blinken véleményéhez, aki szerdán újságíróknak azt mondta: „valószínűleg több emberre van szükségünk ahhoz, hogy a frontvonalba vonuljanak”. Konkrét korcsoportot azonban nem említett.
A múlt héten a helyi médiának adott interjúban a mozgósítás végrehajtásáért felelős ukrán tiszt elismerte, hogy Ukrajnában bármely nagyobb nyilvános eseményen razziát tarthatnak a potenciális újoncokat kereső sorozótisztek.
A Nyugat felszólítja Kijevet, hogy csökkentse a sorozási korhatárt, mivel az ország hadserege magas dezertálási arányokkal és a harcképes korú férfiak hiányával küzd a fronton.
A Financial Times szombaton arról számolt be, hogy az ukrán hadsereget magas dezertálási arányok sújtják, és legalább 60 000 katona szökött meg.
Múlt héten Dmitro Litvin, Volodimir Zelenszkij ukrán vezető egyik tanácsadója azt mondta, hogy az amerikai felhívásnak, miszerint az ország harcoló erőit fiatal férfiakkal kellene feltölteni, „nincs értelme”, és hogy Washingtonnak inkább arra kellene összpontosítania, hogy minél hamarabb elküldje a Kijev által követelt tűzerőt.
Vlagyimir Putyin orosz elnök már régóta azzal érvel, hogy Kijev nyugati támogatói hajlandóak ukrán férfiakat „ágyútöltelékként” használni az Oroszország elleni amerikai proxy-háborúban.