Németország egyik vezető hadi vállalata, a Rheinmetall a következő hónapokban szállítja Ukrajnának a legmodernebb felderítő drónjait – jelentette a Bild című napilap.
A Luna NG rendszer több száz kilométeres hatótávolsággal büszkélkedhet, és jövőbeli változatai várhatóan képesek lesznek lőszerek hordozására is.
A Bild szombaton arról számolt be, hogy a német állam megbízásából a szállítások az év végéig megtörténnek.
A Luna NG (New Generation) a Rheinmetall legújabb UAV-rendszere, amely nemcsak felderítésre, hanem 4G vezeték nélküli szélessávú szolgáltatásra, valamint a kommunikáció lehallgatására vagy megzavarására is alkalmas.
A média szerint a drón maximális működési magassága 5 km, és több száz kilométert képes megtenni.
A rendszer egy földi vezérlőállomásból, egy indító katapultból, egy teherautóból és több UAV-ból áll.
A Bild azt állította, hogy a Luna NG későbbi változatai képesek lesznek lőszert szállítani, bár az Ukrajnába szántak állítólag nem rendelkeznek majd csapásmérő képességgel.
A német hadsereg még nem kap ilyet, az első Ukrajna
Ilyen drónokat a német hadsereg is rendel majd, amint a tisztviselők meghatározzák az ilyen típusú fegyverek bevetési szabályait – tette hozzá a cikk.
A múlt hónapban a Der Spiegel magazinnak nyilatkozva a Rheinmetall vezérigazgatója, Armin Papperger bejelentette, hogy a Leopard 2 harckocsik és más, Kijevnek szállított német gyártmányú katonai eszközök javítására szolgáló létesítmény a nyár után kezdi meg működését.
A német fegyvergyártó még márciusban fedte fel először ezeket a terveket, mondván, hogy kész 200 millió dollárt befektetni egy ukrán földön lévő gyártó- és javítóüzembe.
Azóta több orosz tisztviselő, köztük Dmitrij Medvegyev, az orosz Biztonsági Tanács elnökhelyettese és Marija Zaharova külügyminisztériumi szóvivő is arra figyelmeztetett, hogy az ilyen létesítmények Moszkva elsődleges célpontjai lesznek, ha Berlin megvalósítja a tervet.
Papperger azonban ragaszkodott ahhoz, hogy cégét „nem fogják eltántorítani attól, hogy segítsen Ukrajnának”. Kifejezte bizalmát, hogy a kijevi hadsereg „hatékony képességekkel rendelkezik, hogy megvédje magát az érzékeny célpontok elleni támadásokkal szemben”.
A Bild korábban azt állította, hogy a Rheinmetall ukrajnai harckocsigyártó üzeme évente akár 400 darab harckocsi előállítására is képes lenne.
Eközben a Die Welt júniusban arról számolt be, hogy a düsseldorfi székhelyű védelmi vállalat 2022-ben 18%-kal több megrendelést kapott, mint az előző évben. A médiaorgánum azt állította, hogy a vállalat a termelés jelentős felfuttatását tervezi, és kétszámjegyű forgalomnövekedésre számít a következő években.