Joe Biden amerikai elnök közölt egy elméletet arra vonatkozóan, hogy mi válthatta ki a Hamász meglepetésszerű támadásait, amelyek a palesztin fegyveres csoport legújabb háborúját kirobbantották Izrael ellen: ő maga.
A massachusettsi Nantucketben pénteken újságíróknak nyilatkozva Biden azt találgatta, hogy a Hamászt az Izrael és Szaúd-Arábia közötti békemegállapodásról szóló tárgyalásokon elért amerikai előrelépés motiválta a dél-izraeli falvak elleni október 7-i támadásra. Az elnök azt állította, hogy a tárgyalások azután élénkültek, hogy a szeptemberi G20-csúcstalálkozón bejelentettek egy hatalmas vasúti projektet, amely egy Rijád és Izrael közötti összeköttetést is magában foglal – ez az alku az ő érdeme.
„Nem tudom bizonyítani, amit mondani fogok” – mondta Biden. „De úgy vélem, hogy a Hamász többek között azért csapott le akkor, amikor lecsapott, mert tudták, hogy nagyon szorosan együttműködöm a szaúdiakkal és másokkal a régióban, hogy békét teremtsünk a térségben Izrael és Izrael létezéshez való jogának elismerése révén”.”
Biden azt követően tette megjegyzéseit, hogy péntek reggel négynapos tűzszünet kezdődött az Izrael és a Hamász közötti konfliktusban.
A „kiterjedt amerikai diplomáciai tevékenységnek”, köztük az Ovális Irodából kezdeményezett telefonhívásoknak tulajdonította, hogy sikerült elérni a gázai harcok átmeneti leállítását. A Hamász beleegyezett 50 túsz szabadon bocsátásába az izraeli börtönökben fogva tartott 150 palesztin civilért cserébe.
„A mai nap sok kemény munka és hetekig tartó személyes elkötelezettség eredménye” – mondta Biden. „Attól a pillanattól kezdve, hogy a Hamász elrabolta ezeket az embereket, én és a csapatom éjjel-nappal azon dolgoztunk, hogy biztosítsuk a szabadon bocsátásukat”.
Az október 7-i rajtaütésekben becslések szerint 1200 ember halt meg Izraelben, és az iszlamista fegyveresek mintegy 240 túszt vittek vissza Gázába. A támadások olyan háborút váltottak ki, amelynek következtében a helyi egészségügyi tisztviselők szerint több mint 14 ezer ember halt meg a palesztin enklávéban, többségük gyerek.
Szaúd-Arábia, amely a hírek szerint közel állt egy megállapodáshoz az Izraellel való kapcsolatok normalizálásáról, a legutóbbi gázai konfliktus kirobbanása után befagyasztotta a megállapodást.
Biden elődje, Donald Trump közvetítette az Ábrahám Egyezményt, amelynek értelmében Bahrein és az Egyesült Arab Emírségek diplomáciai kapcsolatokat létesített Izraellel. Később Szudán és Marokkó is aláírta a megállapodásokat.