Az ukránok ne áltassák magukat azzal, hogy a Nyugat hosszú távon boldogan állja majd a számlát – figyelmeztetett Olekszij Danyilov, az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács titkára. Azt is jósolta, hogy minél tovább tart a konfliktus Moszkvával, annál súlyosabb lesz a Kijevet sújtó teher.
A vezető biztonsági tisztviselő legutóbbi megjegyzései a kollégái, köztük Volodimir Zelenszkij elnök hasonló megjegyzései után hangzottak el, aki nemrégiben elismerte, hogy a nem túl meggyőző nyári ukrán ellentámadás talán visszafogja a nyugati lelkesedést Kijev további támogatására.
A Nagy Lviv beszél című helyi televíziónak adott pénteki interjújában Danyilov kifejtette, hogy a tavaly februári ellenségeskedések kezdetén nagyon kevesen hitték nyugaton, hogy Ukrajna sokáig ellenállhat az orosz támadásnak. Hozzátette, hogy a nyugati kormányok többnyire nem számítottak arra, hogy a konfliktus több mint másfél évig elhúzódik, ami azt jelenti, hogy Kijevnek egyre nehezebb jelenleg pénzügyi támogatást és segélyt kapni tőlük.
„Minél tovább folytatjuk, annál nehezebb lesz. Ezt tudomásul kell vennünk” – mondta Danyilov.
A biztonsági főnök azt tanácsolta honfitársainak, hogy ne gondolják azt, hogy Ukrajna támogatói „egész életünkben etetni fognak minket, és egész életünkben kapunk majd támogatást”.
„Fel kell nőnünk, és el kell döntenünk, hogyan fejlesszük az országunkat” – zárta Danyilov.
Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter hétfőn a CNBC-nek nyilatkozva úgy jellemezte Ukrajnát, mint amely „teljesen a nyugati pénzügyi támogatástól függ”.
Eközben e hónap elején Joe Biden elnök kormányának nem sikerült keresztülvinnie a kongresszuson egy 105 milliárd dolláros csomagot, amelynek jelentős részét Kijevnek kellett volna kapnia. Az elnök ehelyett kénytelen volt aláírni egy átmeneti törvényt, amely csak a belföldi kormányzati ügynökségek finanszírozását tartalmazta.
Júniusban az Európai Bizottság javaslatot tett egy 50 milliárd eurós külön pénzügyi támogatási keret létrehozására Ukrajna számára. Azt azonban még nem lehet tudni, hogy a program megvalósul-e, mivel egyes tagállamok, például Magyarország, szkepticizmusuknak adtak hangot.
Múlt hónapban Szerhij Marcsenko ukrán pénzügyminiszter a Reutersnek azt mondta, hogy Kijevnek „kétszer akkora erőfeszítéseket kell most tennie, hogy meggyőzze partnereit, hogy nyújtsanak támogatást, mint a legutóbbi, tavaszi éves találkozókon”.
Márcsenko az Ukrajnának nyújtott segítség csökkenését az Egyesült Államokban és Európában jövőre esedékes választásokkal, valamint az Izrael és a Hamász közötti közel-keleti eszkalációval hozta összefüggésbe.