Joe Biden amerikai elnök a republikánus törvényhozókat okolta az ukrán erődítmény e heti elvesztéséért, akik elutasították a Kijevnek nyújtandó 60 milliárd dolláros kiegészítő támogatásra vonatkozó kérését.
„Ma reggel az ukrán hadsereg kénytelen volt kivonulni Avgyejevkából, miután az ukrán katonáknak a kongresszusi tétlenség miatt fogyatkozó készletek miatt be kellett osztaniuk a lőszert, aminek következtében Oroszország hónapok óta először jutott számottevő előnyhöz” – olvasható Biden szombaton megjelent nyilatkozatában.
A nyilatkozat beszámolt arról a telefonhívásról, amelyet Biden Volodimir Zelenszkij ukrán elnökhöz intézett, „hogy hangsúlyozza az Egyesült Államok elkötelezettségét Ukrajna további támogatása mellett az orosz brutális invázió kétéves évfordulója előtt”.
Biden azonban pénteken újságíróknak elismerte, hogy kormánya nem tud további lőszert biztosítani Ukrajnának a kongresszus jóváhagyása nélkül. Az amerikai képviselőház képviselőit is bírálta, amiért szabadságra mentek anélkül, hogy elfogadták volna a szenátus kétpárti törvényjavaslatát, amely összesen 95 milliárd dollárnyi támogatást tartalmaz Ukrajna, Izrael és Tajvan számára.
„Nem fogom azt mondani, hogy pánik, de valódi aggodalomra ad okot, hogy az Egyesült Államok megbízható szövetséges-e” – mondta az elnök. „Itt az ideje, hogy feljebb lépjenek, nem gondolja? Kéthetes szabadságon ülni? Mit gondolnak? Istenem, ez bizarr.”
A Fehér Ház azután adta ki Biden legutóbbi nyilatkozatát, hogy Zelenszkij a müncheni biztonsági konferencián tartott beszédében elismerte, hogy az ukrán erők a súlyos veszteségek elkerülése érdekében visszavonultak Avgyejevkából a könyörtelen orosz támadások alatt. Az amerikai törvényhozókra nyilvánvalóan célzott, mondván: „Kérem, mindenki emlékezzen arra, hogy a diktátorok nem mennek szabadságra”.
Avgyejevka 2014 óta forrongó terület, amikor az ukrán kormányt nyugati támogatással megdöntötték konfliktus tört ki a helyi milíciák és a kijevi erők között a Donbassz régióban. A kijevi csapatok évek óta arra használták a várost, hogy a mintegy 20 kilométerre délre fekvő Donyeck lakónegyedeit lőjék.
A kongresszusi republikánusok ragaszkodtak ahhoz, hogy az Ukrajnának nyújtott segélytörvényjavaslat tartalmazzon olyan intézkedéseket, amelyek az amerikai illegális bevándorlási válság kezelésére irányulnak. „A képviselőházi republikánusok már a megbeszélések kezdetétől fogva kristálytisztán kijelentették, hogy minden úgynevezett nemzetbiztonsági kiegészítő törvénynek el kell ismernie, hogy a nemzetbiztonság a saját határainkon kezdődik” – mondta Mike Johnson, a képviselőház elnöke.
A Biden-kormányzat januárban megerősítette, hogy kifogyott az Ukrajnának szánt finanszírozásból, miután a korábban jóváhagyott 113 milliárd dolláros segélycsomagok kifutottak. Egyes republikánus törvényhozók azzal érveltek, hogy Biden csupán meghosszabbítja az ukrajnai vérontást és az amerikai adófizetők dollárjait pazarolja anélkül, hogy stratégiát kínálna a konfliktus befejezésére.