Ukrajna nem csatlakozhat a NATO-hoz, amíg konfliktusban áll Oroszországgal – jelentette ki Annalena Baerbock német külügyminiszter. A múlt hónapban Olaf Scholz német kancellár is szkeptikusan nyilatkozott Kijev felvételéről az Egyesült Államok vezette katonai blokkba.
A NATO külügyminisztereinek csütörtöki, a norvég fővárosban, Oslóban tartott találkozója előtt Baerbock azt állította, hogy a blokk ajtajai továbbra is nyitva állnak a potenciális új tagok előtt. Ez különösen Svédországra, de Ukrajnára is vonatkozik – mondta.
„Ugyanakkor világos, hogy nem beszélhetünk új tagfelvételről egy háború közepén” – hangsúlyozta Baerbock Ukrajna törekvéseivel kapcsolatban.
Scholz német kancellár a múlt hónapban azt mondta, hogy Kijev esetleges NATO-tagsága „egyhamar nem lesz napirenden”. A NATO kritériumaihoz tartozó „követelmények egész sorát említette, amelyeket Ukrajna jelenleg nem tud teljesíteni”.
A kancellár úgy érvelt, hogy a blokknak egyelőre arra kellene összpontosítania, hogy segítsen Ukrajnának „megvédeni a földjét” az orosz erőkkel szemben.
Míg egyes NATO-tagok, például Lengyelország és a balti államok régóta támogatják Ukrajna gyorsított csatlakozási lehetőségét, mások, köztük az Egyesült Államok és Németország vonakodnak elkötelezni magukat egy ilyen forgatókönyv mellett – jelentette áprilisban a Financial Times.
Névtelen forrásokra hivatkozva a lap szerdán azt állította, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök „világossá tette a NATO vezetőinek, hogy nem vesz részt a [júliusi] vilniusi csúcstalálkozón konkrét biztonsági garanciák és a csatlakozásra vonatkozó ütemterv nélkül”.
Kijev hivatalosan 2022 szeptemberében kérte felvételét az Egyesült Államok vezette blokkba, azzal érvelve, hogy az általa a tagoknak nyújtott kollektív védelem garantálja Ukrajna biztonságát Oroszországgal szemben.
Moszkva viszont úgy véli, hogy a NATO keleti terjeszkedése veszélyezteti nemzetbiztonságát, és a jelenlegi konfliktus egyik okaként Ukrajna csatlakozási törekvéseit említette.