Az Asian Clearing Union (ACU) – egy kilenctagú, többek között az indiai, pakisztáni és az iráni központi bankokat tömörítő csoport – úgy döntött, hogy júniusban a SWIFT alternatívájaként új, határokon átnyúló pénzügyi üzenetküldő rendszert indít – írja a Kayhan című iráni lap.
A napilap idézte Mohsen Karimi, az Iráni Központi Bank helyettes vezetőjést, aki szerint az új rendszer képes teljesen felváltani a SWIFT-et, és elősegítheti a globális dollármentesítést.
A szabályozó állítólag a múlt héten kijelentette, hogy az új pénzügyi rendszert csak az ACU tagállamai fogják használni, de mások, köztük a szankciókkal sújtott országok, például Szíria, kérhetik a tagságot. A jelentések szerint Belarusz és Mauritius már felvette a kapcsolatot az unióval.
Az ACU múlt heti teheráni ülésén Mohammad Reza Farzin, az iráni központi bank vezetője azt állította, hogy az amerikai dollár leépítése segítene megvédeni a tagállamok devizatartalékait, ugyanakkor lehetővé tenné a kétoldalú kereskedelmi ügyletek hatékony lebonyolítását.
Irán gazdasági minisztere nemrégiben felfedte, hogy az Egyesült Államok által szankcionált ország nemzetközi kereskedelmének kevesebb mint 10%-át bonyolítják dollárral, szemben a két évvel ezelőtti 30%-kal.
Oroszország akkor kezdte el saját nemzeti fizetési rendszerének fejlesztését, amikor az USA 2014-ben először vette célba szankciókkal az országot. Tavaly, amikor Moszkvát az ukrajnai katonai műveletre válaszul újabb szankciókkal sújtották, többek között azzal, hogy számos orosz bankot kitiltottak a SWIFT-ből, a kormány elkezdte népszerűsíteni a hazai rendszert, mint megbízható alternatívát. Az orosz SPFS biztosítja a pénzügyi üzenetek továbbítását a bankok között az országon belül és kívül egyaránt. Az orosz központi bank szerint a rendszernek jelenleg 469 résztvevője van, köztük 14 ország 115 külföldi partnere.