Az amerikai képviselőház a Biden által kért 33 milliárd helyett, 40 milliárd dolláros segélycsomagot hagyott jóvá Ukrajnának, amely rekordnak számít a konfliktus kirobbanása óta.
Joe Biden amerikai elnök a múlt héten jelentette be, hogy további pénzt biztosít Kijevnek.
Az államfő ugyanakkor emlékeztetett arra, hogy a kongresszus által ilyen jellegű segélyekre elkülönített forrásai már majdnem kimerültek, és felszólította a törvényhozókat, hogy „azonnal” hagyják jóvá a kormánya által korábban benyújtott kérést, hogy újabb 33 milliárd dollárt biztosítsanak Ukrajnának.
Ugyanakkor – amint arról korábban a nagyobb amerikai médiumok is beszámoltak – a kongresszus vezetői belső viták után megállapodásra jutottak az Ukrajnának nyújtandó 39,8 milliárd dolláros támogatás odaítéléséről, ami csaknem hétmilliárddal több, mint az amerikai elnök által kért összeg.
Különböző publikációk szerint a kibővített csomag további 3,4 milliárd dollárt tartalmaz katonai támogatásra és ugyanekkora összeget humanitárius segélyre.
Ugyanakkor a koronavírus elleni küzdelem finanszírozására vonatkozó javaslatot, amelyet a demokraták a teljes csomagba szerettek volna beépíteni, most külön fogják megvizsgálni.
2022 február 24-én Oroszország különleges műveletet indított Ukrajna nácimentesítésére és demilitarizálására. Mint Vlagyimir Putyin hangsúlyozta, a művelet célja, hogy „megvédje azokat az embereket, akiket a kijevi rezsim nyolc éve gúnyolódásnak, népirtásnak tesz ki”.
A védelmi minisztérium szerint az orosz hadsereg csak a katonai infrastruktúrát és az ukrán csapatokat veszi célba, a civileket nem fenyegeti veszély. A minisztérium szerint a művelet fő célja a Donbassz felszabadítása.