Az amerikai hatóságok “határozottan” fellépnek, ha Oroszország Latin-Amerikába telepítené hadseregét – közölte csütörtökön a Fehér Ház, miután felvetődött, hogy Moszkva Venezuelában vagy Kubában állomásoztatná csapatainak egy részét.
Jake Sullivan, az Egyesült Államok nemzetbiztonsági tanácsadója “nyilvános kommentárban elhangzó blődségnek” nevezte az ötletet, és megjegyezte, hogy az orosz katonai infrastruktúra Latin-Amerikába történő telepítése nem volt vita tárgya a közelmúltban Genfben tartott orosz-amerikai stratégiai stabilitási párbeszéd során.
“Ha Oroszország ebbe az irányba mozdulna, akkor határozottan fellépnénk vele szemben” – mondta egy újságírói kérdésre válaszolva.
Az amerikai ellenállás az orosz csapatok Amerikában történő elhelyezésével szemben felkeltheti a figyelmet Moszkvában, amely többször is panaszkodott az amerikai fegyveres erők Oroszország nyugati határának közelében történő elhelyezése miatt.
A felvetés, hogy Oroszország csapatokat küldhet Latin-Amerikába, Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettesnek az RTVI televíziós csatornán adott interjúja során hangzott el. Amikor a bevetés lehetőségéről kérdezték, Rjabkov sem megerősíteni, sem cáfolni nem tudta, hogy ez szerepel a Kreml terveiben.
“Ez az amerikai stílus, hogy kül- és katonapolitikájában több lehetőséggel rendelkezik” – mondta. “Ez az ország hatalmas befolyásának sarokköve a világban”.
“Oroszország elnöke többször is beszélt arról, hogy milyen intézkedések lehetnek, például az orosz haditengerészet bevonásával, ha a dolgok Oroszország provokálásának irányába indulnak el, és tovább fokozzák az USA által ránk gyakorolt katonai nyomást” – folytatta Rjabkov. “Mi ezt nem akarjuk. A diplomatáknak meg kell állapodniuk”.
Rjabkov hétfőn találkozott Wendy Sherman amerikai külügyminiszter-helyettessel, hogy megvitassák a biztonsági garanciákra vonatkozó orosz javaslatokat, amelyek között egyebek mellett a NATO keleti terjeszkedésének leállítását követelik. Washington elutasította Moszkva javaslatát, mivel az nem járható út.