A Hetek csoportjának (G7) egyik tagja, Japán, megkezdte az orosz nyersolaj vásárlását a hordónként 60 dollárban megállapított ársapka feletti áron, miután az Egyesült Államok által engedélyezett kivételt kapott – jelentette vasárnap a Wall Street Journal.
A hírportál szerint az energiaimportra nagymértékben támaszkodó Tokió állítólag azzal a magyarázattal kapta meg Washingtontól az engedményt, hogy szüksége van erre az orosz üzemanyaghoz való hozzáférés biztosításához. A hivatalos statisztikák szerint az idei év első két hónapjában Japán mintegy 748 ezer hordó orosz olajat vásárolt, hordónként mintegy 70 dollárért.
Tokió tavaly év végén csatlakozott az orosz olajimportra vonatkozó árkorlátozáshoz, amely része volt a Moszkva olajbevételeinek csökkentésére irányuló összehangolt erőfeszítésnek, amelyet Japán régi szövetségese, az Egyesült Államok kezdeményezett, és amelyet a G7-ek, az EU és Ausztrália is támogatott. Tokió azonban kivette a Szahalin-2 projektből származó olajimportot a felső határ alól, mondván, hogy egy ilyen lépés veszélyeztetné az ország energiabiztonságát.
A japán gazdasági, kereskedelmi és ipari minisztérium egyik tisztviselője a az amerikai lapnak elmondta, hogy Tokió biztosítani akarja a hozzáférést a Szahalin-2 fő termékéhez, a földgázhoz, amelyet cseppfolyósítva szállítanak Japánba.
„Ezt azzal a céllal tettük, hogy Japán stabil energiaellátást kapjon” – mondta a tisztviselő.
Elmagyarázta, hogy a Szahalin-2-nél a földgázzal együtt kis mennyiségű nyersolajat is kitermelnek, amelyet el kell adni, hogy a cseppfolyósított földgáz (LNG) termelés folytatódjon. „Az árat a két fél közötti tárgyalások határozzák meg” – mondta a meg nem nevezett tisztviselő.
A jelentés rámutatott, hogy Oroszország adja Japán földgázimportjának közel egytizedét, amelynek nagy része a Szahalin-2-ből származik, és a Japán által vásárolt mennyiség tavaly 4,6 százalékkal nőtt 2021-hez képest.
A lap japán tisztviselőket is idézett, akik szerint hiba lenne lemondani a hozzáférésről az orosz LNG-hez, mert Moszkva eladhatná azt Kínának.
Fumio Kishida japán miniszterelnök a múlt hónap végén jelentette be, hogy az ország vállalatai továbbra is részt vesznek a Szahalin-szigeten zajló orosz energetikai projektekben, mivel azok fontosak Tokió energiabiztonsága szempontjából.