Az UniCredit az EU legfelsőbb bíróságához fordult, hogy tisztázza az Európai Központi Bank (EKB) azon utasítását, amely szerint az olasz intézménynek csökkentenie kell oroszországi jelenlétét.
A hitelező az Európai Unió Törvényszékéhez fordult az EKB által az oroszországi üzletágának felszámolására vonatkozóan meghatározott kötelezettségek „végleges jogi tisztázása” érdekében – közölte az UniCredit hétfői közleményében.
Az UniCredit közölte, hogy bár eleget tesz a szabályozó hatóságnak az oroszországi tevékenységének leépítésére vonatkozó kérésének, aggodalmát fejezi ki „azon feltételek miatt, amelyek mellett ennek a csökkentésnek meg kell történnie, ahogyan azt az EKB által kiadott határozat előírja, amely túlmutat a jelenlegi jogi kereteken”.
Az EKB nyomást gyakorolt az Oroszországban működő uniós bankokra, hogy gyorsítsák fel az országból való kivonulásukat az ukrajnai konfliktus miatt Moszkva ellen bevezetett szigorúbb amerikai szankciók fenyegetése közben.
Májusban a frankfurti székhelyű szabályozó hatóság levelet küldött a bankoknak, amelyben „cselekvési tervet” kért az oroszországi tevékenységük már júniusban történő megszüntetésére.
Az UniCredit jelenleg a második legnagyobb kitettséggel rendelkezik az orosz piacon az uniós székhelyű bankok közül, és szerepel az orosz központi bank 13 rendszerszinten jelentős hitelintézetet tartalmazó listáján. Más uniós bankok – köztük az osztrák Raiffeisen Bank International (RBI), a holland hitelező ING, a német Commerzbank és a Deutsche Bank, a magyar OTP Bank, az olasz Intesa SanPaolo és a svéd SEB – a nyugati szankciók ellenére is jelen vannak az orosz piacon.
A bank a jogi kifogás bejelentésekor megjegyezte, hogy 2022 februárja óta 91%-kal csökkentette határon átnyúló oroszországi kitettségét és 65%-kal belföldi kitettségét.
Az olasz hitelező szerint a kérelem több hónapig is eltarthat, és kérte a szabályozó hatóság döntésének ideiglenes felfüggesztését.
„A példátlan körülmények, a geopolitikai és gazdasági forgatókönyvben rejlő összetettség és a rá vonatkozó harmonizált szabályozási keret hiánya, valamint a határozat végrehajtásának súlyos, nem szándékolt következményeinek lehetősége, amelyek nemcsak az orosz leányvállalatokra lennének hatással” arra késztette az UniCreditet, hogy információt kérjen.
Antonio Tajani olasz külügyminiszter üdvözölte a bank lépését, mondván, hogy az EKB-nak „figyelembe kell vennie azt a helyzetet, amelyben az olasz vállalatok Oroszországban működnek, az uniós szankciókkal összhangban”.
„Az elhamarkodott döntések csupán azt kockáztatják, hogy kárt okoznak az olasz és az uniós vállalatoknak” – idézte szavait a Reuters.
Az UniCredit egy leányvállalatán keresztül működik Oroszországban, mintegy 3100 alkalmazottal és több mint 50 fiókkal.