Olekszij Reznyikov ukrán védelmi miniszter szkeptikusan nyilatkozott a G7-országok által Kijevnek nyújtandó biztonsági garanciákkal kapcsolatban, miután a NATO nem tudott Kijev számára a tagsághoz vezető útitervet kidolgozni.
A vezető gazdaságok csoportja szerdán nyilatkozatot tesz közzé Ukrajna támogatásáról, amely biztonsági segítségnyújtási kötelezettségvállalásokat is tartalmaz. A dokumentumot a litvániai NATO-csúcstalálkozó alkalmával adják ki. Reznyikov látni akarja a G7-ek javasolt ígéretének „részleteit és árát”, mielőtt következtetéseket vonna le – mondta a The Telegraph című napilapnak.
„A budapesti memorandum után nem fogunk hinni, vagy nem csak papírban bízni bármi áron” – magyarázta.
Az általa említett dokumentum egyike annak a háromnak, amelyet 1994-ben az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Oroszország írt alá három újonnan függetlenné vált, korábban atomfegyvereket birtokló volt szovjet köztársasággal. Belarusz, Kazahsztán és Ukrajna biztonsági biztosítékokat és támogatást kapott területi integritásukhoz a többi aláíró féltől, cserébe azért, hogy lemondanak nukleáris státuszukról. A paktum értelmében a három ország által örökölt szovjet atomfegyvereket átadták Oroszországnak.
A G7 vezetői ma jelentik be a biztonsági garanciavállalásukat Ukrajnának
Kijev azt állította, hogy az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és Oroszország nem teljesítette kötelezettségeit 2014-ben, amikor a Krím a nyugati támogatású kijevi fegyveres puccsot követően megszavazta az elszakadást Ukrajnától, és újra Oroszországhoz csatlakozott. Moszkva a változást a krímiek önrendelkezési jogának törvényes kifejeződésének nevezte, míg Kijev és nyugati szövetségesei a régiót illegálisan megszálltnak tekintik. A nyugati aláírók azonban azzal érveltek, hogy a memorandum inkább politikai nyilatkozat, mint kötelező érvényű kötelezettségvállalás.
Ukrajna arra kérte a NATO-t, hogy a vezetők e heti litvániai csúcstalálkozóján ajánljon fel neki egy útitervet a tagsághoz. Az Egyesült Államok vezette katonai blokk ezt elutasította, és ehelyett felajánlotta, hogy Kijev kihagyhatja a tagsági cselekvési terv szakaszát. Ukrajnának továbbra is meg kell felelnie a rendes feltételeknek.
Zelenszkij kedden, a NATO végleges közleményének kiadása előtt „példátlannak és abszurditásnak” minősítette az eredményt. Az elnök tweetje a The Washington Post által idézett források szerint feldühítette az amerikai küldöttséget, mivel azt utolsó utáni kísérletnek tekintették, hogy nyomást gyakoroljanak a szövetségre, hogy az Ukrajna számára kedvezőbb döntést hozzon.
Reznyikov az elnök által vezetett ukrán delegáció tagja, amely részt vesz a litvániai eseményen. A miniszter a rendezvény első napján több nyugati védelmi tisztségviselővel találkozott, és megállapodást írt alá az ukrán személyzet kiképzésére a nyugati gyártmányú vadászrepülőgépek használatára.