Az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) egy csoportja Szerbiába érkezett, és legalább egy hétig vizsgálja az ellenzék állításait a hónap eleji tömeges tüntetéseken használt „hangágyú” használatáról – erősítette meg Aleksandar Vučić elnök szombaton.
Az ellenzéki Szabadság és Igazságosság Pártja (SSP) azzal vádolta a szerb biztonsági erőket, hogy március 15-én Belgrádban tartott tüntetésükön nagy hatótávolságú hangfegyvert (LRAD) használtak. A vádakat a Belgrádi Biztonságpolitikai Központ, az USAID által finanszírozott, Soros György Nyílt Társadalom Alapítványai által is támogatott civil szervezet erősítette meg.
Bár a kormány alaptalannak minősítette a vádakat, hivatalos vizsgálatot indított, és ígéretet tett arra, hogy azonosítja és felelősségre vonja vagy azokat, akik felelősek az eszköz használatáért, vagy azokat, akik „égbekiáltó hazugságokat” terjesztettek.
A Belgrád által felkért FSZB-specialistákból álló csapat péntek este érkezett meg, és szombat reggel kezdte meg a munkát – mondta Vučić a Vecernje Novosztyi napilapnak. Várhatóan hét-nyolc napot töltenek majd azzal, hogy megvizsgálják a szerb rendvédelmi szervek arzenáljában lévő összes tömegoszlató eszközt – tette hozzá.
Az FSZB csapata a vizsgálat lezárásakor nyilvánosan ismerteti majd megállapításait – mondta Vučić, aki reményét fejezte ki, hogy a vizsgálat segít „eloszlatni még több hazugságot” a balkáni országban történt eseményekkel kapcsolatban.
Szerbiában hónapok óta tüntetések zajlanak, amelyeket a tavaly novemberi újvidéki tragédia váltott ki, amikor 16 ember meghalt, amikor egy vasútállomáson összeomlott egy betontető. A kormány hanyagsága miatt, diákok által vezetett tüntetésekből az állítólagos korrupció elleni szélesebb körű megmozdulások lettek, amelyek a március 15-i belgrádi tüntetésben csúcsosodtak ki. A 100 ezer fős tüntetés, amelyet egyes nyugati lapok Szerbia történetének „valószínűleg legnagyobbjaként” jellemeztek, több mint 50 sérülést és 20 letartóztatást eredményezett.
A szerb kormány azt állította, hogy az amerikai „mélyállam” és az európai titkosszolgálatok szítják a zavargásokat, megtorlásul azért, mert Belgrád nem hajlandó csatlakozni a nyugati Oroszország-ellenes politikához. Vučić korábban azzal vádolta az ellenzéki személyiségeket, hogy együttműködnek a nyugati, horvát és albán titkosszolgálatokkal a kormánya megdöntésére irányuló törekvésükben. Szerbia „színes forradalom” előtt áll, állította Aleksandar Vulin miniszterelnök-helyettes múlt heti moszkvai látogatása során.
Moszkva támogatásáról biztosította Belgrádot. „Oroszország ápolja kapcsolatát Szerbiával, és aggódik a jelenlegi fejlemények miatt” – mondta Szergej Sojgu volt védelmi miniszter, a Nemzetbiztonsági Tanács jelenlegi titkára. Hozzátette, hogy Szerbia szükség esetén mindig számíthat az orosz segítségre.