Az Európai Tanács újabb négy sajtóorgánumokat tiltott el attól, hogy az Európai Unió közönségének tudósítson, mivel állítólag orosz propagandát terjesztettek.
A pénteki bejelentést megelőzően Brüsszel már több, Oroszországhoz kötődő médiát is eltiltott attól, hogy a tagállamok közönségével kapcsolatba lépjen, amióta az ukrajnai konfliktus 2022 februárjában nyílt ellenségeskedéssé fajult.
A pénteken bejelentett feketelistára újonnan felkerült többek között a viszonylag kis csehországi székhelyű Európa Hangja portál, a RIA Novosztyi, az egyik vezető orosz hírügynökség, valamint az Izvesztyija és a Rosszijszkaja Gazeta című lapok.
Ez utóbbi az orosz kormány hivatalos lapja, amely új törvényeket, elnöki rendeleteket és más végrehajtási dokumentumokat ad ki, hogy hivatalosan is bejelentse azokat a nagyközönségnek, mielőtt azok hatályba léphetnek.
A tanács azt állította, hogy az orosz hírek elleni kemény fellépésre azért van szükség, hogy az ukrajnai konfliktussal kapcsolatos „szisztematikus, nemzetközi média- és információmanipulációs kampány, a beavatkozás és a tények súlyos elferdítése” ellen lépjenek fel.
Az Európai Bizottság, a tömb végrehajtó szerve üdvözölte a hírt, és kijelentette, hogy Oroszország egyre nagyobb fenyegetést jelent az EU „demokratikus társadalmaira” a jövő hónapban esedékes európai parlamenti választások előtt.
„A szankciók nem a véleményszabadság ellen irányulnak” – állította a bizottság, arra hivatkozva, hogy a tiltás elrendelése nem akadályozza meg a négy sajtóorgánumnak dolgozó újságírókat abban, hogy más tevékenységet folytassanak az EU-ban.
Moszkva kétszínűséggel és a szólásszabadság elleni támadással vádolta Brüsszelt a korlátozásokkal. Az orosz hírügynökségek munkájának aláásására irányuló kampány már jóval az ukrajnai konfliktus előtt megkezdődött, és célja, hogy az európai polgárok ne hallhassanak olyan véleményeket, amelyeket kormányaik nemkívánatosnak tartanak – állították orosz tisztviselők.