Az EU engedélyezni fogja az orosz állami vállalatok számára szükséges tranzakciókat, hogy harmadik országokba adhassanak el kőolajat – közölte az EU Tanácsa csütörtökön közleményben.
„A világ élelmiszer- és energiabiztonságára gyakorolt esetleges negatív következmények elkerülése érdekében az EU úgy döntött, hogy a mezőgazdasági termékekkel kapcsolatos ügyletek és a harmadik országokba irányuló olajszállítás tekintetében kiterjeszti a tilalom alóli mentességet az egyes állami tulajdonú jogalanyokkal folytatott ügyletekre” – áll a közleményben.
Ez a rendelkezés azt jelenti, hogy az orosz állami tulajdonú vállalatok, köztük a Rosznyefty, a Gazprom Nefty és a Szovcomflot mostantól köthetnek üzleteket az európaiakkal a harmadik országokba irányuló olajszállításról.
Márciusban az EU tilalmat vezetett be az európai vállalatok és az orosz vállalatok, köztük többek között a Rosznyefty, a Transnefty, a Gazprom Nefty és a legnagyobb orosz hajózási vállalat, a Szovcomflot közötti ügyletekre. A földgáz, a kőolaj, a kőolajtermékek és számos fém importjával vagy szállításával kapcsolatos ügyletek kezdetben kivételként engedélyezve voltak.
A múlt hónapban bevezetett hatodik szankciócsomag részeként azonban az EU részleges embargót rendelt el az orosz olajra, megtiltotta az EU-ba irányuló tengeri olajszállításokat, és megtiltotta az európai vállalatoknak, hogy az Európai Unión kívüli országokba irányuló orosz olaj- és olajtermék-szállítmányokat tengeri úton biztosítsák és viszontbiztosítsák.
Ennek következtében olyan nagy energetikai szereplők, mint a Vitol, a Glencore, a Trafigura, a Shell és a Total leállították az orosz olaj kereskedelmét harmadik országok számára. Most azonban újra folytathatják az üzletet Oroszországgal. Az új rendelkezés jogi részleteit az EU Hivatalos Lapjában fogják közzétenni.