Az Egyesült Államok várhatóan a jövő héten eléri a törvényben előírt adósságplafont, ami miatt az ország nem teljesítheti kötelezettségeit, ha nem tesznek megelőző lépéseket – figyelmeztetett pénteken Janet Yellen pénzügyminiszter Kevin McCarthy képviselőházi elnöknek írt levelében.
“Amint elérjük a limitet, a kincstárnak meg kell kezdenie bizonyos rendkívüli intézkedések meghozatalát annak érdekében, hogy megakadályozzuk az Egyesült Államok fizetésképtelenségét” – írta Yellen. Megjegyezte azonban, hogy ezek az intézkedések csak addig fognak elmenni, hogy időt adjanak a kongresszusnak az adósságlimit emeléséről szóló tárgyalásokra és elfogadására, valószínűleg június elejéig.
“A rendkívüli intézkedések alkalmazása csak korlátozott ideig teszi lehetővé, hogy a kormány teljesítse kötelezettségeit… Ezért kritikus fontosságú, hogy a Kongresszus időben cselekedjen az adósságlimit emelése vagy felfüggesztése érdekében. Ha a kormány nem tudna eleget tenni kötelezettségeinek, az helyrehozhatatlan károkat okozna az amerikai gazdaságnak, minden amerikai megélhetésének és a globális pénzügyi stabilitásnak” – jelentette ki a miniszter.
Az USA adósságának felső határa jelenleg 31,4 billió dollár. A plafont legutóbb 2021 decemberében emelték fel.
Aggodalomra ad okot, hogy a limit emelésének folyamata elhúzódhat, mivel a lépéssel kapcsolatban viták vannak a republikánus és a demokrata párt között.
Yellen levelét követően azonban a Fehér Ház közölte, hogy támogatná az emelést, és sürgette a kongresszust, hogy gyorsan és kétpárti módon cselekedjen.
“Úgy véljük, hogy amikor az adósságlimitről van szó, azt az évek és évtizedek során kétpárti módon tették, és ezt meg kell tenni, méghozzá feltételek nélkül… Nem lesz tárgyalás emiatt” – mondta pénteken Karine Jean-Pierre, a Fehér Ház sajtótitkára.