Stephanie Pomboy, az amerikai közgazdász, aki a 2000-es évek eleji amerikai ingatlanlufi és a 2008-as globális pénzügyi összeomlás előrejelzéseiről vált ismerté, megkongatta a vészharangot az amerikai bank- és kriptopénz-csődök közelmúltbeli sorozatával kapcsolatban, amely szerinte egy újabb válság kezdete lehet.
„Amivel most szembesülünk, az nagyon komoly” – mondta Pomboy, a MacroMavens gazdasági kutatócég alapítója pénteken a Fox Newsnak adott interjújában.
„Egy 2008-as típusú pénzügyi válság küszöbén állunk”.
Pomboy a Silicon Valley Bank (SVB) pénteki, szövetségi szabályozó hatóságok általi bezárása – az amerikai banktörténet második legnagyobb csődjével – kapcsolatban mondta el értékelését. Az SVB összeomlása a Silvergate Bank kriptopénz-hitelező e heti bezárása, valamint az FTX, a BlockFi és a Three Arrows Capital kripto cégek tavaly őszi csődje után következett.
Joe Biden elnök kormánya válaszul megpróbálta eloszlatni a szélesebb körű válsággal kapcsolatos aggodalmakat. Janet Yellen pénzügyminiszter pénteken nyilatkozatot adott ki, amelyben kijelentette, hogy az amerikai bankrendszer „továbbra is ellenálló, és a szabályozó hatóságok hatékony eszközökkel rendelkeznek az ilyen típusú események kezelésére”.
Pomboy nem volt meggyőződve, és gúnyolódott Yellenen, amiért „teljesen őrült módon” a „sokszínűségre, a méltányosságra és a befogadásra” összpontosít, miközben az amerikai jegybank gyors kamatemelései felfedik az ország adóssággal terhelt pénzügyi rendszerének törékenységét.
„Nézze, nem lehet rekordmértékben kamatot emelni egy olyan gazdaságban, amely rekordméretű tőkeáttételt tart a maximális spekuláció mellett, és nem várhat következmények nélkül” – mondta a közgazdász.
„Ez nyilvánvalóan meg fog történni, és most látjuk, hogy a lánc gyenge láncszemei elszakadnak. Azok a területek, ahol a spekuláció a legvadabb és legkirívóbb volt, egyértelműen lezuhannak”.” Hozzátette, hogy a túlzott kockázatvállalás évei „keményen visszaütnek”, és azt jósolta, hogy a helyzet „nagyon gyorsan el fog romlani”.
Vivek Ramaswamy republikánus elnökjelölt azzal érvelt, hogy a 2008-as pénzügyi válsághoz hasonlóan, amely részben a szövetségi kormánynak az alacsony jövedelmű közösségek hitelezési normáinak enyhítésére irányuló törekvéséből eredt, az SVB csődjét is a politika táplálhatta. Az SVB esetében az úgynevezett „fenntartható finanszírozásra” vagy más néven ESG-re való összpontosítás hozzájárulhatott a rossz hitelezési döntésekhez – mondta.
„Ha nem vonjuk le a tanulságokat, a történelem megismétli önmagát”.
Bill Ackman milliárdos fedezeti alapkezelő arra figyelmeztetett, hogy az SVB csődje más bajba jutott bankoknál is rohamot indíthat el, ami a 2008-as évhez hasonló láncreakciót okozhat, mivel „a dominók tovább zuhannak”.