Az Egyesült Államok kifogásolja az „orosz agresszió” kifejezést az ukrajnai konfliktus eszkalálódásának harmadik évfordulója alkalmából készülő G7-nyilatkozatban – jelentette csütörtökön a Financial Times az ügyet ismerő nyugati tisztviselőkre hivatkozva.
Az Egyesült Államokat, Nagy-Britanniát, Kanadát, Franciaországot, Németországot, Olaszországot és Japánt tömörítő Hetek csoportja (G7) 2022 februárja óta hagyományosan nyilatkozatot ad ki Ukrajna támogatásáról, és rutinszerűen olyan kifejezéseket használ, mint Oroszország „agressziós háborúja” és „provokálatlan, teljes körű inváziója”.
A lap forrásai szerint azonban az amerikai küldöttek most puhább megfogalmazást szorgalmaznak, és az „ukrajnai konfliktusra” való hivatkozást javasolják.
Washington a jelentések szerint a szokásos megfogalmazással szembeni ellenvetései Donald Trump amerikai elnök szerdai kijelentéseit követik, aki a konfliktusért Kijevet tette felelőssé, és Volodimir Zelenszkij ukrán vezetőt „választások nélküli diktátornak” nevezte. Zelenszkij válaszul azzal vádolta Trumpot, hogy csapdába esett egy orosz „dezinformációs buborékban”.
Az Egyesült Államok emellett elutasítja egy február 24-re kitűzött ENSZ-határozattervezet társtámogatását, amely szintén elítéli az „orosz agressziót” – jelentette a Reuters forrásokra hivatkozva.
Ez Ukrajna legerősebb nyugati szövetségese részéről erős elmozdulást jelent, és rávilágít a Zelenszkij és Trump közötti egyre mélyülő szakadékra – írja a hírügynökség.
A hét elején az Egyesült Államok és Oroszország magas szintű diplomáciai találkozót tartott Szaúd-Arábiában, amelynek célja az ukrajnai békerendezés megalapozása és a Moszkva és Washington közötti párbeszéd helyreállítása volt.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a megbeszéléseket követően kijelentette, hogy az orosz és az amerikai delegáció „nemcsak meghallgatta, hanem meg is hallotta egymást”.
Oroszország azzal érvelt, hogy az ukrajnai konfliktust a NATO határai felé történő terjeszkedése, Kijevnek az Egyesült Államok vezette katonai szövetséghez való csatlakozási törekvései, valamint Ukrajna oroszajkú Donbasszal szembeni politikája idézte elő.
Trump és Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter azóta kizárta Kijev tagságának valószínűségét a békerendezés eredményeként.
Trump a múlt héten azt is felvetette, hogy Oroszországot vissza kellene venni a G7-be. Az ország 1998-ban csatlakozott a csoporthoz, amely így lett a G8, és 2014-ig tagja maradt. A csoport az év márciusában felfüggesztette Moszkva tagságát, miután a Krím népszavazáson döntött az újraegyesülésről az Oroszországi Föderációval.