Artyomovszk, vagy ahogy Ukrajna nevezi, Bahmut városa inkább szimbolikus, mint operatív jelentőségű – állította Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter.
Az Artyomovszkért – a Donyecki Népköztársaságban (DNR) lévő kijevi erők egyik fő erődítményéért és logisztikai központjáért – hónapok óta folyik a harc, amelyet egyesek az Oroszország és Ukrajna közötti konfliktus leghevesebb csatájaként jellemeznek.
A városról jordániai útja során feltett kérdésre Austin azt felelte, hogy a városnak „inkább szimbolikus, mint stratégiai és operatív értéke van” – írja a Reuters.
Jan Gagin, a DNR megbízott vezetőjének, Gyenyisz Pusilinnek a tanácsadója hétfőn azt mondta, hogy az orosz erők bekerítették a kulcsfontosságú várost, mintegy 10 ezer ukrán katonát ejtve csapdába benne.
A Pentagon vezetője ugyanakkor azt mondta, nem tekintené stratégiai kudarcnak, ha az ukrán csapatok úgy döntenének, hogy új védelmi vonalakon helyezkednek el a várostól nyugatra.
„Bahmut eleste nem feltétlenül jelenti azt, hogy az oroszok megváltoztatták a harc menetét” – mondta.
Bár elismerte, hogy Ukrajna vereséget szenvedhet a városban, Austin nem volt hajlandó spekulálni arról, hogy ez megtörténik-e vagy, hogy mikor fog megtörténni.
A Bild című német bulvárlap hétfőn arról számolt be, hogy a város belső konfliktus forrásává vált Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Valerij Zaluzsnij tábornok, az ország fegyveres erőinek főparancsnoka között. Kijevi bennfentesek azt mondták a lapnak, hogy Zaluzsnyij már hetekkel ezelőtt a városból való kivonulásra szólított fel. Zelenszkij hivatala azonban hétfő reggel közölte, hogy a legfelsőbb tábornokai támogatják a védelmi művelet folytatását Bahmutban.
Nyugati médiajelentések szerint az amerikai kormány január vége óta sürgeti Kijevet, hogy vonuljon ki Bahmutból, és helyette más területeken készüljön fel a jövőbeni ellentámadásokra. Zelenszkij azonban ragaszkodott ahhoz, hogy a város addig harcoljon, ameddig csak lehet.
A Biden-kormányzat magas rangú tisztviselői február végén azt mondták a Washington Postnak, hogy az ukrán vezető „szimbolikus jelentőséget tulajdonít” a városnak, és attól tart, hogy a morál visszaesik, ha az orosz erők elfoglalják.