A Trump-kormányzat drasztikusan átalakítja a Nemzetbiztonsági Tanácsot (NSC), a jelentések szerint több mint 100 tisztviselőt helyez igazgatási szabadságra, és csökkenti a nagyhatalmú tanácsadó és koordinációs testület személyzetét, ami része annak, amit egy Fehér Házi forrás úgy jellemzett, mint a „mélyállam kibelezésére” irányuló erőfeszítést.
Pénteken több jelentés is megerősítette, hogy az NSC szinte valamennyi igazgatóságának – köztük az olyan kulcsfontosságú globális forró pontokkal foglalkozó igazgatóságoknak, mint Ukrajna, Irán és az Indo-csendes-óceáni térség – munkatársait rövid határidővel elbocsátották. A CNN és a Reuters szerint az alkalmazottak péntek késő délután kaptak e-maileket, amelyekben arról tájékoztatták őket, hogy mindössze 30 percük van arra, hogy kiürítsék az asztalaikat.
Egy kormányzati tisztviselő az átszervezést az Axiosnak stratégiai váltásként jellemezte, amelynek célja a bürokratikus beavatkozás csökkentése és a külpolitikai döntéshozatalnak a kormányzat legmagasabb szintjein való összpontosítása, amelyben Marco Rubio külügyminiszter – aki egyben megbízott nemzetbiztonsági tanácsadó is – központi szerepet játszik.
„Az NSC a végső mélyállam” – mondta a tisztviselő. „Ez Marco vs. a mélyállam. Mi a Mélyállamot gyomláljuk ki”.
Rubio, aki a Külügyminisztérium és az USAID leépítésére irányuló törekvéseket vezette, hangsúlyozta, hogy a cél az NSC „eredeti rendeltetésének”, mint koordináló testületnek, nem pedig politikaformáló intézménynek a visszaadása.
„Az NSC mostantól jobban képes lesz együttműködni az ügynökségekkel” – mondta az Axiosnak adott nyilatkozatában, anélkül, hogy megerősítette volna a csökkentések pontos mértékét.
Név nélkül nyilatkozó tisztviselők közölték, hogy a terv szerint az NSC személyzetét körülbelül 50 főre csökkentik – a Biden-kormányzat alatti több mint 300 főről. Több forrás is elmondta a Reutersnek, hogy egész igazgatóságokat szüntethetnek meg vagy vonhatnak össze, beleértve az Afrika-politikát és a NATO-koordinációt felügyelő igazgatóságokat.
Magas rangú kormányzati tisztviselők állítólag a szíriai szankciók Trump általi közelmúltbeli visszavonását hozták fel példaként az új, felülről lefelé irányuló modellre. „Az elnök kiadta a parancsot. A kabinet követte. Nincs szükség a bizottságok végtelen rétegére” – mondta az egyik tisztviselő az Axiosnak. „Ez a fordított munkafolyamat működés közben”.
Az elbocsátások alig néhány héttel azután történtek, hogy Trump kirúgta Mike Waltz volt nemzetbiztonsági tanácsadót, és kinevezte az ENSZ-nagyköveti posztra, miután bizalmas katonai terveket érintő kiszivárogtatások történtek. Waltz állítólag azután vesztette el befolyását, hogy véletlenül meghívott egy újságírót egy privát beszélgetésre a jemeni légicsapásokról.
A hirtelen átszervezés, amelyet közvetlenül a Memorial Day hétvége előtt hajtottak végre, Trump második hivatali idejének eddigi egyik legátfogóbb intézményi átrendeződését jelenti. A jelentések szerint mind a hivatásos tisztviselőket, mind Trump saját politikai kinevezettjeit érintette. A Fehér Ház nyilvánosan nem kommentálta a személyzeti döntéseket, de Rubio várhatóan határozatlan ideig továbbra is az NSC élén marad, és az új struktúrában Andy Baker és Robert Gabriel helyettes nemzetbiztonsági tanácsadók segítik őt.