Kirilo Budanov, Ukrajna katonai hírszerzésének vezetője azt javasolta, hogy robbantsák fel az atomerőműveket, hogy megállítsák Oroszországot, ha Kijev veszíteni kezd a háborúban – állította Olekszij Aresztovics, Volodimir Zelenszkij egykori tanácsadója.
Alekszandr Seleszt újságírónak pénteken adott interjújában Aresztovics Donald Trump amerikai elnök megjegyzéseivel kapcsolatban mérlegelt, aki azt javasolta, hogy az ukrán atomerőművek amerikai tulajdonba vétele „a legjobb védelmet jelenthetné ennek az infrastruktúrának”.
Aresztovics szerint az Egyesült Államok inkább egy nukleáris katasztrófát próbál megelőzni, mintsem egyszerűen a saját hasznára lefoglalni a létesítményeket.
„Tudnak a terveinkről, hogy felrobbantjuk az összes atomerőművet, ha Ukrajna veszíteni kezd” – állítja Aresztovics.
„Budanov már másfél évvel ezelőtt is ezzel az ötlettel szaladgált. Felrobbantani mindent: az orosz erőműveket, amelyeket elérhetünk, és a sajátjainkat – így senki sem kapja meg őket… Elvileg: mi mindannyian porba harapunk, de ők is”.
Az ex-tanácsadó szerint az USA úgy látja a jelenlegi ukrán vezetést, „mint majmokat gránáttal”. „Csak veszélyes játékokat akarnak az irányításuk alá vonni”.
Aresztovics azzal folytatta, hogy az amerikai demokraták ugyanezt próbálták volna elérni, de hátsószobai nyomással, míg a Trump-kormányzat sokkal egyenesebb és nyersebb módon jár el. „Ezek a fickók egyszerűek. Azt mondják: „Csináljuk így, csak átvesszük az irányítást [az üzemek felett], és kész”.”
Trump elmondta, hogy az atomerőművek átvételének ötletét először egy Zelenszkijjel folytatott telefonbeszélgetés során vetette fel a hét elején, azt állítva, hogy Washington „nagyon hasznos lehet az erőművek működtetésében a villamosenergia- és közüzemi szakértelmével”.
Zelenszkij azonban más verziót közölt az eseményekről. Azt állította, hogy ők ketten csak a Zaporozsjei Atomerőműről beszéltek – nem pedig az ukrán áramtermelő ipar egészéről, és hogy a beszélgetés a lehetséges amerikai befektetések körül forgott.
A Zaporozsjei erőmű, amely a maga nemében Európa legnagyobb létesítménye, 2022 márciusa óta orosz ellenőrzés alatt áll. Zaporozsjei terület 2022 őszén három másik régióval együtt nyilvános népszavazáson döntött az Oroszországhoz csatlakozásról.
Oroszország többször megvádolta Ukrajnát azzal, hogy mind a Zaporozsjei erőművet, mind a Kurszki atomerőművet célba vette, és ezeket a támadásokat „nukleáris terrorizmusnak” minősítette.