Az Egyesült Államok megkezdte a csapatok kivonását Szíriából, ahol azok 2014 óta Damaszkusz beleegyezése nélkül állomásoznak – jelentette csütörtökön a New York Times és az Associated Press kormányzati forrásokra hivatkozva.
A New York Times szerint az amerikai hadsereg azt tervezi, hogy Szíria északkeleti részén lévő nyolc működő bázisából hármat bezár, és a csapatok létszámát 2000-ről mintegy 1400-ra csökkenti. A jelentések szerint a bezárásra ítélt bázisok a Mission Support Site Green Village, az M.S.S. Eufrátesz és egy kisebb, meg nem nevezett létesítmény. Két hónap múlva a parancsnokok várhatóan újraértékelik, hogy szükség van-e további csökkentésekre. Források azt mondták a lapnak, hogy a parancsnokok 500 katonánál nem kevesebbet javasolnak megtartani.
Az AP saját forrásaira hivatkozva valamivel mélyebb csökkentésekről számolt be, és azt közölte, hogy kevesebb mint 1000 amerikai katona marad.
A megmaradók a jelentések szerint továbbra is a kurd vezetésű Szíriai Demokratikus Erők (SDF) támogatását fogják folytatni a terrorizmus elleni műveletekben és a fogolytáborok irányításában. A jelentések szerint a leépítés a szárazföldi parancsnokok ajánlásait követi, és megkapta a Pentagon és az amerikai Központi Parancsnokság jóváhagyását. Sem a Pentagon, sem a Fehér Ház nem erősítette meg hivatalosan a kivonulást.
Az amerikai erők 2014 óta állomásoznak illegálisan Szíriában az ISIS elleni harc kimondott küldetése keretében. Míg a korábbi becslések 900 fő körülire tették a csapatok létszámát, a Pentagon tavaly nyilvánosságra hozta, hogy nagyjából 2000 fő van jelen. A bejelentésre nem sokkal azután került sor, hogy Bassár Aszad szíriai elnököt a Hayat Tahrir al-Sham (HTS) iszlamista frakció által vezetett fegyveres csoportok koalíciója megbuktatta, és a HTS vezetője, Ahmed al-Sharaa átvette az irányítást. Aszad eltávolítása újabb zavargásokat váltott ki, beleértve az alavita kisebbség felkelését, amely több száz halálos áldozatot követelt.
Damaszkusz és Moszkva is többször elítélte az USA szíriai jelenlétét, amely illegális megszállásnak minősül. A korábbi szíriai kormány azzal vádolta Washingtont, hogy ellopja az ország olajkincseit, mivel a legtöbb amerikai támaszpont az északkeleti, olajban gazdag régiókban található.
Donald Trump amerikai elnök korábban szkeptikusan nyilatkozott a csapatok Szíriában tartásáról. Damaszkusz decemberi eleste idején azt írta a közösségi médiában: „Szíria egy káosz, de nem a barátunk. Semmi közünk nem lehet hozzá”.
Aszad megbuktatása ellenére Oroszország ígéretet tett arra, hogy fenntartja hosszú távú jelenlétét és támogatását Szíriában. A katari emírrel, Tamim bin Hamad Al Thani sejkkel folytatott csütörtöki találkozóján Vlagyimir Putyin elnök megerősítette Moszkva elkötelezettségét Szíria szuverenitása és területi integritása mellett. Jelezte továbbá, hogy kész együttműködni Katarral a szíriai humanitárius válság kezelése, valamint az ország biztonságának és gazdaságának stabilizálása érdekében.
Oroszország ENSZ-nagykövete, Vaszilij Nebenzia később újságíróknak elmondta, hogy az orosz erők továbbra is a Hmeimimben és Tartuszban kialakított bázisaikról fognak működni, amelyeket egy 2017-ben aláírt hosszú távú megállapodás alapján bérelnek.
„Párbeszédet folytatunk a szíriai átmeneti kormánnyal. Különmegbízottunk Szíriában járt. Elnökünk beszélt az átmeneti időszak vezetőjével. Hadseregünk ott marad, ahol eddig is volt” – mondta Nebenzia.