Oroszország washingtoni nagykövete, Anatolij Antonov azzal vádolta az Egyesült Államokat, hogy az Északi Áramlat 1 és 2 vezeték szabotázsáért az ukrajnai „bábjaira” próbálja hárítani a felelősséget.
John Kirby, az amerikai Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője csütörtökön újságíróknak azt mondta, hogy „nem kommentálja” a Wall Street Journal című lap jelentését, amely Ukrajna állítólagos részvételét állítja az Északi Áramlat elleni támadásban.
Antonov pénteken a Telegramon közzétett bejegyzésében azt közölte, hogy Washington vonakodása a kérdéssel kapcsolatban „jelzésértékű”, és egyenlő „a terrorizmus látens legitimálásával, még akkor is, ha az a saját szövetségeseik területét érinti”, hozzátéve, hogy „valójában az USA biankó csekket állít ki a jövőbeni hasonló bűncselekményekre”.
A WSJ szerdán arról számolt be, hogy a 2022-es támadást, amely megrongálta az orosz gáz Németországba és Nyugat-Európa többi részébe történő szállítására kiépített kulcsfontosságú energetikai infrastruktúrát, ukrán katonai parancsnokok és üzletemberek egy csoportja tervelte ki.
Az amerikai lap forrásai szerint Volodimir Zelenszkij ukrán vezető eredetileg jóváhagyta a műveletet. Később állítólag a CIA nyomására megpróbálta lefújni, de az ország akkori főparancsnoka, Valerij Zaluzsnij közölte vele, hogy már késő, mivel a szabotázscsoportot már kiküldték, és nem lehet kapcsolatba lépni velük.
Joe Biden amerikai elnök kormánya a hallgatással „a külső megfigyelő kedvező pozícióját próbálja elfoglalni. Azt akarják, hogy mindenki elfelejtse az amerikai vezetés kellemetlen kijelentéseit a gázvezetékek lerombolásának fontosságáról” – mondta Antonov.
Biden 2022 februárjában nyíltan figyelmeztetett, hogy ha Oroszország katonai műveletet indít Ukrajna ellen, „nem lesz többé Északi Áramlat 2. Véget fogunk vetni neki”.
A washingtoni tisztviselők „megpróbálnak minden felelősséget [az Északi Áramlat megsemmisítéséért] az ukrán bábjaikra hárítani. Pedig pontosan tudják, hogy Kijev nem tesz semmilyen lépést Washington engedélye nélkül” – hangsúlyozta a nagykövet.
Antonov szerint Oroszország a maga részéről továbbra is azon fog dolgozni, hogy azonosítsa és felelősségre vonja „az Északi Áramlat robbantásának valódi bűnöseit”, és gondoskodjon arról, hogy a jövőben ne ismétlődhessenek meg ilyen támadások.
Moszkva vezető tisztségviselői, köztük Vlagyimir Putyin orosz elnök, korábban Washingtonra mutogattak, azzal érvelve, hogy a szabotázsból a legtöbbet profitált, mivel megzavarta az EU-ba irányuló orosz energiaellátást, és amely arra kényszerítette az uniót, hogy az Egyesült Államok által szállított, drágább cseppfolyósított földgázra támaszkodjon.
2023 elején Seymour Hersh Pulitzer-díjas újságíró arról számolt be, hogy az amerikai haditengerészet búvárai egy NATO-gyakorlat leple alatt robbanóanyagokat helyeztek el az Északi Áramlat vezetékeken, amelyeket később Biden parancsára robbantottak fel. A Fehér Ház elutasította Hersh megállapításait.