Oroszország bővíti és modernizálja nukleáris arzenálját – közölte pénteken Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter, akit a Reuters idéz.
Austin megjegyzései összhangban vannak a Pentagon közelmúltban kiadott, a nukleáris fegyverekről szóló politikai dokumentumával.
Oroszország rendelkezik a világ legnagyobb nukleáris fegyverkészletével, szakértők szerint közel 6000 robbanófejjel. Oroszország és az Egyesült Államok együttesen a világ nukleáris robbanófejkészletének mintegy 90%-át birtokolják, ami elegendő a bolygó többszöri elpusztításához.
„Oroszország is modernizálja és bővíti nukleáris arzenálját” – mondta Austin az Egyesült Államok nukleáris arzenálját felügyelő amerikai stratégiai parancsnokság új parancsnokának beiktatásán.
„És miközben a Kreml folytatja kegyetlen és provokálatlan háborúját Ukrajna ellen, az egész világ látta, hogy Putyin mélységesen felelőtlen nukleáris kardcsörtetést folytat” – mondta Austin.
Oroszország közölte, hogy 2023-ban különös figyelmet fordít nukleáris erői infrastruktúrájának kiépítésére.
Korábban pénteken Putyin egy sajtótájékoztatón ígérte, hogy minden olyan országot, amely nukleáris fegyverrel merészeli megtámadni Oroszországot, eltörölnek a föld színéről – írja hírügynökség.
Putyin szerint Oroszországnak nincs felhatalmazása arra, hogy megelőző első nukleáris csapást mérjen, de Oroszország fejlett hiperszonikus fegyverei biztosítják, hogy erőteljes választ tudjon adni, ha valaha is támadás érné.
Putyin szeptember 21-én figyelmeztette a Nyugatot, hogy nem blöfföl, amikor azt mondta, hogy kész lenne nukleáris fegyvereket használni Oroszország védelmére. Szeptember 30-án azt mondta, hogy az Egyesült Államok precedenst teremtett azzal, hogy 1945-ben két atombombát is dobott Japánra.
Orosz tisztviselők szerint a Nyugat többször is félreértelmezte a Kreml nyilatkozatait.
Oroszországnak és az Egyesült Államoknak az elmúlt hetekben tárgyalásokat kellett volna folytatnia a meglévő ÚJ START-szerződésükről, amely korlátozza a mindkét fél által bevethető robbanófejek számát.
Moszkva azonban a találkozó előestéjén visszalépett, azzal vádolva az Egyesült Államokat, hogy mérgezően oroszellenes magatartást tanúsít, és megpróbálja a maga javára manipulálni a szerződést.