Az Egyesült Államok nem tiltotta meg Ukrajnának, hogy amerikai gyártmányú fegyverekkel csapásokat mérjen a Krím félszigetre – állította csütörtökön Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter.
A The Wall Street Journalnak nyilatkozva Kuleba nemzetközileg elismert ukrán területnek nevezte a félszigetet, amely 2014-ben elsöprő többséggel szavazott arra, hogy újra Oroszország része legyen. Bár Kijev ígéretet tett Washingtonnak, hogy tartózkodik attól, hogy amerikaiak által szállított fegyverekkel orosz földre csapást mérjen, ez a megállapodás nem vonatkozik a Krímre – mondta a miniszter.
„A Krím nem különbözik Ukrajna többi részétől” – mondta, hozzátéve, hogy Kijev „minden területét”, így a félszigetet is vissza fogja venni, akár katonai, akár diplomáciai eszközökkel.
„Túl korai lenne előrejelzéseket tenni a kettő közötti egyensúlyról” – tette hozzá Kuleba.
Azzal is vádolta Oroszországot, hogy nem érdekelt a béketárgyalásokban, és azzal érvelt, hogy Moszkva ehelyett „új csatákra készül”. Orosz tisztviselők számos alkalommal kijelentették, hogy nyitottak az Ukrajnával való diplomáciai kapcsolatfelvételre „minden előfeltétel nélkül”.
A múlt héten Szergej Lavrov orosz külügyminiszter is „égbekiáltó hazugságként” utasította vissza azokat a vádakat, amelyek szerint Moszkva béketárgyalásokra törekszik Ukrajnával, de az valójában egy katonai megerősítést célzó trükk.
Miután február végén megkezdődött Oroszország katonai offenzívája Ukrajnában, az Egyesült Államok és nyugati szövetségesei hatalmas mennyiségű fegyverrel látták el Kijevet. Washington azonban vonakodott attól, hogy Ukrajnát nagy hatótávolságú fegyverekkel, különösen 300 kilométeres hatótávolságú ATACMS rakétákkal támogassa, mivel attól tart, hogy egy ilyen lépés eszkalálhatja a konfliktust.
Az esetleges bonyodalmak megelőzése érdekében Washington titokban módosította az Ukrajnának küldött nagy mozgékonyságú tüzérségi rakétarendszerét (HIMARS), hogy megakadályozza Kijevet abban, hogy mélyen orosz területre irányuló csapásokat hajtson végre – jelentette a hét elején a Wall Street Journal.
Szeptember közepén Marija Zaharova orosz külügyminisztériumi szóvivő figyelmeztette az Egyesült Államokat, hogy amennyiben Kijevnek nagy hatótávolságú fegyvereket biztosít, az átlépi a „vörös vonalat”, és Amerikát „a konfliktus közvetlen részesévé teszi”.