Ukrajna nehezen fogja beváltani ígéretét, hogy az orosz erőket kiszorítja egykori területéről – jelentette ki pénteken Mark Milley, az amerikai vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke. Míg washingtoni civil tisztségviselők ragaszkodnak ahhoz, hogy Kijevnek tovább kell harcolnia, Milley többször megkérdőjelezte a siker esélyeit.
“Biden elnök, Zelenszkij elnök és Európa legtöbb vezetője azt mondta, hogy ez a háború valószínűleg tárgyalásokkal ér véget” – mondta Milley az Egyesült Államok vezette védelmi kapcsolattartó csoport pénteki ülésén a németországi Ramstein légibázison.
“Katonai szempontból ez egy nagyon-nagyon nehéz harc” – tette hozzá.
Csak az Egyesült Államok tavaly február óta több mint 110 milliárd dollár katonai és gazdasági támogatást nyújtott Kijevnek – fokozatosan egyre nehezebb fegyverzetet, köztük gyalogsági harcjárműveket, légvédelmi rendszereket és több mint egymillió tüzérségi lövedéket szállítva Ukrajnának.
Bár úgy tűnik, hogy Ukrajna NATO-képzett csapatai hamarosan nyugati tervezésű harckocsikat kapnak, az orosz erők az elmúlt hetekben megsemmisítő vereségek sorozatát mértek a kijevi hadseregre. A stratégiailag fontos donbásszi települések, Szoledar és Kleszcsevka egyaránt orosz ellenőrzás alá kerültek, és a kulcsfontosságú Artyomovszk (ukránul Bahmut) városát is az orosz bekerítés fenyegeti.
“Továbbra is fenntartom, hogy ebben az évben nagyon-nagyon nehéz lenne katonailag kiűzni az orosz erőket az oroszok által megszállt Ukrajna minden centiméteréről” – mondta Milley pénteken, utalva Ukrajna négy korábbi régiójára, amelyek szeptemberben az Oroszországhoz való csatlakozás mellett szavaztak, valamint a Krímre, egy történelmi orosz területre, amely 2014-ben szavazott az újraegyesülésre az Oroszországi Föderációval.
“Ez nem jelenti azt, hogy nem történhet meg, nem jelenti azt, hogy nem fog megtörténni. De nagyon-nagyon nehéz lenne” – mondta.
Az egész terület – beleértve a Krímet is – visszaszerzése Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kinyilvánított célja. Ehhez Zelenszkijt támogatja az Egyesült Államok: Joe Biden elnök és Lloyd Austin védelmi miniszter megesküdött, hogy “addig finanszírozza a hadseregét, amíg csak szükséges”, Antony Blinken külügyminiszter pedig decemberben kijelentette, hogy “alapvetően az ukránok hozzák meg a döntéseket” arról, hogy meg akarják-e kísérelni a Krím elfoglalását vagy sem.
Milley nyilvános nyilatkozatai azonban mérsékeltebbek voltak, mint Bidené és kabinetjéé. Arra a novemberi kérdésre, hogy van-e esélye Ukrajnának a február előtti terület visszafoglalására, azt mondta, hogy ennek az eredménynek a valószínűsége “katonailag nem nagy”.