Aggódik az Európai Unió a december 4-i orosz parlamenti választások során tapasztalt szabálytalanságok, illetve a voksolás áttekinthetetlensége miatt – mondta Herman Van Rompuy, az uniós országok első számú vezetőit tömörítő Európai Tanács elnöke a csütörtöki brüsszeli EU-orosz csúcstalálkozót követően, Dmitrij Medvegyev orosz elnökkel közösen tartott sajtótájékoztatón. Megfogalmazása szerint Medvegyevvel „őszinte vitát” folytattak a kérdésről. Méltatta ugyanakkor, hogy az orosz fél mintegy ötszáz külföldi választási megfigyelőnek tette lehetővé a választások lebonyolításának helyszíni ellenőrzését. Üdvözölte, hogy az orosz államfő kötelezettséget vállalt a szabálytalanságok pártatlan kivizsgálására. Medvegyev lényegében visszautasította a választásokkal kapcsolatos uniós bírálatot – nem is annyira Van Rompuy szavaira, hanem a szerdán elfogadott, erősen elítélő hangú európai parlamenti határozatra reagálva. Azt mondta, valóban adódnak ugyan otthon emberi jogi problémáik, de szerinte ez hasonlóképpen áll az EU-országokra is. Felvetette „egyes” európai országokban – egyértelműen a baltiakra, különösképpen Lettországra utalva – az orosz nyelvű lakosság jogainak helyzetét, illetve a szélsőségesség és az idegenellenesség jelenségét.
Az emberi jogi kérdésekben vallott nézeteltérések dacára az EU-orosz kapcsolatok most „történelmi csúcsponton” vannak – állapította meg az orosz elnök.
A találkozón megállapodtak abban, hogy lépéseket tesznek a vízummentesség bevezetését célzó tárgyalások megkezdése érdekében. Az első teendők közé tartozik például az okmánybiztonság javítása – a biometrikus adatokat is tartalmazó útlevél bevezetése -, illetve a rendészeti, közbiztonsági együttműködés fejlesztése.
{phocagallery view=category|categoryid=9|limitstart=0|limitcount=1|detail=1|pluginlink=0|type=2}
A sajtótájékoztatón Van Rompuy és Medvegyev, valamint José Manuel Barroso, az Európai Bizottságnak – az unió központi javaslattevő-végrehajtó testületének – az elnöke is méltatta, hogy Oroszország pénteken csatlakozhat a Világkereskedelmi Szervezethez, a WTO-hoz.
Témája volt még az EU-orosz megbeszéléseknek a szíriai helyzet is. Az uniós vezetők arra kérték az orosz vezetőt, hogy támogassa a saját lakossága ellen valóságos polgárháborút folytató damaszkuszi rezsim elleni kemény fellépést. Moszkva erre mindeddig nem volt hajlandó, és Medvegyev most sem reflektált a sajtótájékoztatón erre a kérdésre.