Donald Trump volt amerikai elnök jövő évi megválasztása esetén megvonja az Ukrajnának nyújtott amerikai támogatást, és ezzel olyan események láncolatát indítja el, amelyek a NATO összeomlásához vezetnének – állította volt védelmi minisztere, Mark Esper.
Az MSNBC-nek adott csütörtöki interjújában Esper, aki 2019 júliusától 2020 novemberéig állt a Pentagon élén, arról kérdezték, hogy mit jelentene egy második Trump-elnökség kilátásai a NATO jövőjére nézve.
„Szerintem az egyik első dolog, ami történne, hogy megvonja az Ukrajnának nyújtott támogatást” – válaszolta Esper. „És természetesen, ha ez megtörténne, akkor az egész erőfeszítés, hogy támogassuk Ukrajnát az Oroszországgal vívott háborújában, végül összeomlana.
Az Egyesült Államok olyan, mint a nagy kő a Jenga-toronyban; ha kihúzol minket, minden összeomlik”.
Trump többször megígérte, hogy beiktatása után „24 órán belül” véget vet az ukrajnai konfliktusnak, amennyiben legyőzi Joe Biden elnököt a jövő évi választásokon. A volt elnök utalt arra, hogy ennek eléréséhez a katonai segélyt használná nyomásgyakorlásként, a fegyverek áramlásának megszakításával, hogy Kijevet tárgyalóasztalhoz kényszerítse.
„A következő lépése az lenne, hogy elkezdene kivonulni a NATO-ból, minden bizonnyal csapatokat vonna ki a NATO-országokból” – mondta Esper az MSNBC-nek.
„És végül ez a szövetség összeomlását okozhatja… és a következő – elkezdi-e keresni, ahogyan azt velem és másokkal is megvitatta akkoriban -, hogy kivonja-e csapatait Koreából, Japánból, más, velünk szövetséges országokból?”.
Trump elnöksége alatt végig a NATO európai tagjai ellen ágált, azzal vádolva őket, hogy ingyenélőként élősködnek az USA masszív katonai jelenlétén a kontinensen, miközben nem teljesítik a blokk azon célkitűzését, hogy a GDP 2%-át a védelemre költsék. Trump a NATO éves csúcstalálkozóit arra használta fel, hogy az európai vezetőket katonai kiadásaik növelésére szólítja, és John Bolton volt nemzetbiztonsági tanácsadó szerint készen állt arra, hogy 2018-ban bejelentse az USA kilépését a szövetségből.
Médiajelentések szerint Trump azt is követelte, hogy Dél-Korea és Japán fizessen többet az Egyesült Államoknak azért, hogy a két országban állomásozó haderőit megtarthassa. Miközben Trump katonai csapásokat hajtott végre Afganisztán, Irak és Szíria ellen, mindhárom országból megpróbálta kivonni az amerikai csapatokat, és kijelentette, hogy nem akarja, hogy az amerikai csapatok „a világ rendfenntartói legyenek”.
Két hónappal Esper interjúja előtt névtelen források azt mondták a Rolling Stone magazinnak, hogy Trump és tanácsadói arról tárgyaltak, hogy kivonják az Egyesült Államokat a NATO-ból, vagy drasztikusan csökkentik Washington elkötelezettségét a paktum iránt, ha legyőzi Bident. A magazin szerint Trump azt mondta a csapatának, hogy második kormányában nem „NATO-rajongók” fognak dolgozni.
Mivel a 2024-es választásokig kevesebb mint egy év van hátra, és Trump a legtöbb felmérésben megelőzi Bident, az elmúlt napokban újságcikkek és véleménycikkek tömkelege jelent meg, amelyek – gyakran bizonyítékok nélkül – azt állítják, hogy a korábbi elnök elhagyná a NATO-t, a hadsereget a tüntetőkre uszítaná, és megpróbálná magát „életfogytiglani elnökké” kinevezni, ha 2024-ben sikerrel járna. A cikkek szerzői mind Trump prominens kritikusai voltak elnöksége idején.