A Google még 2019. novemberében indította el a játékok Netflixének is nevezett Stadia platformját, ami lehetővé tette a játékosok számára, hogy PC vagy éppen konzol nélkül streameljenek játékokat. Tavaly szeptemberben jelentette be a Google, hogy 2023. januárjában leáll a szolgáltatás. A Google azt ígérte, hogy mindenkinek, aki kontrollereket, játékokat, vagy letölthető tartalmakat vásárolt, visszafizeti a költségeket melyik a legjobb online kaszinó . A Google ezt a szomorú búcsút egy utolsó, különleges Stadia játékokkal zárta le.
A Stadia rövid pályafutásáról
Az elég gyorsan nyilvánvalóvá vált, hogy a Google azért fogja leállítani a platformot, mert szimplán nem keltette fel annyi játékos figyelmét, mint amennyire számítottak. Viszont a rajongók komoly meglepetéssel és szomorúsággal fogadták a hírt, főleg, hogy elég sok olyan játék is készült a Stadiára, amelyet máshol nem is lehetett játszani és a szolgáltatás bezárásával ezek a játékok nagyjából elérhetetlenné váltak. Példának okáért a Splash Damage nevű londoni fejlesztő kijelentette még tavaly a hír bejelentése után nem sokkal, hogy az Outcasters névre hallgató többjátékos módú játékát nem fogja más platformokon elérhetővé tenni.
Az azért pozitív, hogy a Google arról beszélt, hogy a Stadia kontrollereket Bluetooth kapcsolat segítségével lehet PC-n keresztül bármilyen játékhoz használni, még azután is, hogy a Stadia elérhetetlenné válik. Közben persze a játékok fejlesztői részéről is jöttek pozitív hírek. A Q-Games alapítója és igazgatója, Dylan Cuthbert azt mondta korábban a BBC-nek, hogy nem azért töltöttek két teljes évet a PixelJunk Raiders nevű játék megalkotásával, hogy a Stadia búcsújával hagyják csak úgy veszni az egészet. Jelenleg ők azon dolgoznak, hogy más platformokon, legalább PC-n és Playstation 5-ön elérhető legyen majd a game.
A Stadia búcsúja és hagyatéka
Az előbb említett Dylan Cuthbert azt is hangsúlyozta a Stadia bezárása kapcsán, hogy egyik játékuk sem lesz azonnal elérhető. Főleg azért nem, mert állítása szerint nagy kapkodással készítették el anno a játékot és most több hónapnyi munka vár még rájuk, hogy tényleg kijavítsák a hibákat és olyanná tegyék a játékot, ahogy eredetileg is szerették volna. Meg ugye kelleni fog majd minden játékfejlesztőnek egy újabb hálózati szolgáltató, aki segít a játékot más platformokon is kiadni.
A Stadia hagyatéka egyébként nem szomorúság és küzdelem. Sok megkérdezett játékos hatalmas csalódottságának adott hangot, amikor megkérdezték a bezárásról őket. Mert a legnagyobb előnye a Stadiának az volt, ami egyetlen jelenlegi platformon sincs meg. Bárhol és bármilyen eszközön lehetett játszani, tehát valaki mondjuk iPaden játszott egy olyan játékossal, aki PS5-ön tolta. A Stadia kontroller pedig hihetetlenül népszerűvé vált rövid idő alatt. Viszont mindenki nagyon pozitívan értékelte azt a tényt, hogy a Google nem hagyott senkit az út szélén, tehát komoly visszatérítéseket ígértek a játékok felhasználóinak. Ebből pedig azért lehet egy új konzolt vásárolni, amelyre egyébként több fejlesztő ingyen odaadja azt a játékot, amit a Stadián már valaki megvásárolt.
A Stadia búcsújátéka
A Google Stadia lezárása kapcsán egy dolgot tehát mindenképpen el lehet mondani: ha a Stadiával nem is tudott nagyot alkotni a cég a belépéskor, a távozáskor adott gáláns gesztusaival kifejezetten pozitív hírnévvel jön ki a dologból. Milyen cég az, amelyik visszafizeti a hardverek és szoftverek árát is egy ilyen helyzetben? Tehát lehet rosszakat mondani a technológiai multiról, de ezt az ügyet egészen jól intézték. És akkor még ott van a búcsúként kiadott játék, amely egy igazán extra lehetőség volt a játékosok számára. Ez pedig a Worm Game nevet viselő játék volt, ami az ezeréves és imádott Snake egyik extra verziójának számít. Anno a Google dolgozói számára ez volt a fő tesztjáték arra, hogy a Stadia különféle funkcionalitásait teszteljék.
Ha megnézzük a játékot, akkor igazából egy hatalmas felület fogad bennünket, amelyben a kis kígyónkkal tudunk jobbról-balra haladni és különféle ajándékokat és ennivalókat megenni. Ezzel pedig a megszokott módon növekedni fogunk és pontokat szerzünk. Van egy egészségi mutatónk is, ami azt mutatja meg, hogy milyen közel áll a kis kígyónk a pusztuláshoz. És van még egy hatalmas érdekessége ennek az alapvetően egyszerű játéknak: a készítői listán a végén nem csak pár nevet fogunk megtalálni, hanem az összes olyan ember nevét, aki valaha dolgozott a Stadia cégének.
Konkluzió
A Google 2019-ben indított különleges játékplatformja, a Stadia ugyan egy kisebb réteg körében gyorsan nagyon népszerű lett, sajnálatos módon nem váltotta be a cég reményeit, ezért nagyjából három év után leállították. Viszont a cég nagyon szépen vonult ki az üzletből, mert minden felhasználójának komoly visszatérítéseket ígért. Plusz jelenleg folynak a tárgyalások arról is, hogy számtalan, korábban csak a Stadián elérhető játék elérhető legyen majd más platformokon is. Persze az élmény nem lesz ugyanaz, de azért még jó búcsúra is volt lehetőség. A Google ugyanis a búcsú alkalmával kiadott egy különleges játékot, amely egyrészt megmutatta egy kicsit a Stadia egyik alapkövét, másrészt azon dolgozók előtt tisztelgettek, akik rengeteg munkaórát és időt tettek bele a Stadia fejlesztésébe. Szomorú búcsú ez tehát, ugyanakkor tisztességes és korrekt lezárása egy szép történetnek.