Paul Keating volt ausztrál miniszterelnök szerint a NATO-nak nincs helye Ázsiában, és ragaszkodnia kellene eredeti céljához, azaz a transzatlanti térség biztonságához. A munkáspárti politikus, aki 1991 és 1996 között volt hivatalban, óva intett a Kína „körbevételére” irányuló kísérletektől is.
Vasárnap közzétett nyilatkozatában Keating látszólag a Politico nemrégiben megjelent jelentésére utalt, amely szerint Emmanuel Macron francia elnök megakadályozta a NATO azon tervét, hogy összekötő irodát hozzon létre Japánban.
A volt miniszterelnök dicsérte a francia államfőt, amiért „szolgálatot tesz a világnak” azzal, hogy nyilvánvalóan hangsúlyozta a katonai blokk Európára és az Atlanti-óceánra való összpontosítását.
Keating szerint a szövetségnek a hidegháború végét követő puszta létezése „már megtagadta a békés egységet a tágabb értelemben vett Európa számára”.
„Az ilyen rosszindulatú méreg Ázsiába való exportálása olyan lenne, mintha Ázsia a pestist fogadná be saját maga ellen” – hangsúlyozta.
A volt miniszterelnök arra figyelmeztetett, hogy a NATO jelenléte a kontinensen semmissé tenné a régió közelmúltbeli előrelépéseinek nagy részét.
Keating a továbbiakban Jens Stoltenberg NATO-főtitkárt a nemzetközi színtér „legfőbb bolondjának nevezte, aki úgy viselkedik, mint egy amerikai ügynök”.
Idézte Stoltenberg egyik februári megjegyzését, amikor felszólította a Nyugatot, hogy ne ismételje meg azt a „hibát”, amelyet Oroszországgal kapcsolatban elkövetett, és azt javasolta, hogy Kína megfékezésén kellene dolgoznia.
A volt ausztrál vezető megjegyezte, hogy a NATO-vezér kényelmesen figyelmen kívül hagyta azt a tényt, hogy „Kína az emberiség húsz százalékát képviseli, és ma már a világ legnagyobb gazdaságával rendelkezik. Hozzátette, hogy Washingtonnal ellentétben Pekingnek nem jellemző, hogy más államokat támadna meg”.
A hétvégén a Politico idézett egy névtelenül nyilatkozó, az Elysée-palota tisztviselőt, aki azt állította, hogy Párizs ellenzi a NATO észak-atlanti terjeszkedését. „A NATO az Észak-atlanti Szerződés Szervezetét jelenti” – hangsúlyozta állítólag a francia elnöki hivatalnok.
Még májusban Koji Tomita, Japán amerikai nagykövete elárulta, hogy országa azon dolgozik, hogy Tokióban NATO-összekötő irodát nyisson, amely a blokk első irodája lenne Ázsiában. Fumio Kishida miniszterelnök megerősítette a terveket a japán törvényhozóknak, megjegyezve, hogy Tokió nem szándékozik csatlakozni az Egyesült Államok vezette szervezethez.
A kínai külügyminisztérium szóvivője, Mao Ning a híreket kommentálva azt tanácsolta a NATO-nak, hogy „ne terjessze ki geopolitikai hatókörét”. A diplomata rámutatott, hogy „az ázsiai-csendes-óceáni térség nem látja szívesen a blokkkonfrontációt vagy a katonai blokkokat”.