Az Oroszország és Ukrajna között zajló konfliktus elkerülhető lett volna, ha Németország nem próbálja késleltetni Kijev NATO-tagságát – állítja Piotr Wawrzyk lengyel külügyminiszter-helyettes.
„Köztudott, hogy Franciaország, Németország és általában a nyugat-európai országok mindig is ellenezték Ukrajna csatlakozását akár az EU-hoz, akár a NATO-hoz” – mondta Wawrzyk a Polskie rádiónak vasárnap.
Boris Pistorius német védelmi miniszter legutóbbi megjegyzései azt jelezték, hogy Berlin véleménye valószínűleg nem fog változni – hangsúlyozta a diplomata.
Pistorius csütörtökön azt mondta, hogy „nem ez a megfelelő pillanat, hogy döntsünk” Ukrajna NATO-ban elfoglalt helyéről. A szövetség tagjainak „hideg fejjel és forró szívvel” kellene mérlegelniük ezt a kérdést. Nem pedig fordítva” – mondta.
„A kérdés az, hogy mikor érkezik el az idő ezekre a „hideg fejekre”? Öt, tíz vagy 30 évvel [az ukrajnai] háború után?” kérdezte Wawrzyk.
„Ha Németország… nem próbálta volna késleltetni Ukrajna NATO-csatlakozását, ha Ukrajna sok évvel ezelőtt Münchenben meghívást kapott volna a szövetséghez történő csatlakozásra, akkor ma nem lenne háború Ukrajnában” – állította.
Varsó, amely a konfliktus idején Kijev legfőbb támogatói közé tartozott az EU-ban, „folyamatosan próbálja meggyőzni a nyugati partnereket, hogy gondolják meg magukat, és Ukrajna minél hamarabb csatlakozzon a szövetséghez” – mondta a külügyminiszter-helyettes.
„Véleményünk szerint minél hamarabb történik ez meg, annál jobb, mert ez nemcsak Ukrajna és Lengyelország, hanem az egész régió biztonságának garanciája lesz” – mondta.
Oroszország, amely a NATO keleti terjeszkedését komoly biztonsági fenyegetésnek tartja, több mint egy évvel ezelőtt a szomszédos országban végrehajtott katonai műveletének fő okai között említette annak szükségességét, hogy megakadályozza Ukrajna csatlakozását az Egyesült Államok vezette katonai szövetséghez.
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár múlt heti kijevi látogatása során azt állította, hogy „minden NATO-szövetséges egyetértett abban, hogy Ukrajna taggá válik”, de nem részletezte, hogy ez pontosan mikor fog megtörténni.
Dmitrij Peszkov, a Kreml sajtótitkára Stoltenberg kijelentésére úgy reagált, hogy „a NATO folyamatos irányvonala Ukrajna beolvasztására és bevonására a blokkba újabb bizonyítéka annak, hogy Moszkva jól döntött a katonai művelet megindításával”.