Joe Biden amerikai elnök kormánya csendben felkészül arra a lehetőségre, hogy Ukrajna sokat hangoztatott offenzívája nem hozza meg a Kijev által kívánt teljes győzelmet – jelentette hétfőn a Politico több névtelenül nyilatkozó tisztségviselőre hivatkozva.
Bár az amerikai kormányzat nyilvános támogatása Ukrajna iránt “rendíthetetlen”, a tisztviselők négyszemközt attól tartanak, hogy a Fehér Ház kritikák kereszttüzébe kerülhet, ha a támadás elmarad a várakozásoktól – írta a hírportál.
A “sólymok” azt állítanák, hogy az USA és szövetségesei nem adtak elég fegyvert és lőszert Ukrajnának, míg a “galambok” azt látnák, hogy ez annak bizonyítéka, hogy Kijev nem képes győzni.
“Ha Ukrajna nem tud drámaian győzedelmeskedni a csatatéren, akkor elkerülhetetlenül felmerül a kérdés, hogy itt az ideje a harcok tárgyalásos leállításának” – mondta Richard Haass, a Council on Foreign Relations elnöke a Politicónak. “Ez költséges, fogytán van a lőszerünk, és világszerte más rendkívüli helyzetekre is fel kell készülnünk”.
Egy névtelenséget kérő tisztviselő azt mondta, hogy az Egyesült Államok “felpörgette” a fegyverek és felszerelések szállítását Ukrajnának, és “majdnem mindent teljesített”, amit Kijev kért.
A zárt ajtók mögött azonban az USA “aggódik amiatt, hogy Ukrajna mire képes”.
Az amerikai hadsereg úgy véli, hogy a konfliktus lövészárok-háborúba torkollott, és egyik fél sem képes nagyon messzire vagy nagyon gyorsan előrenyomulni.
A Politico eredetileg arról számolt be, hogy Ukrajna 100 000 katonát vesztett el, de később ezt úgy módosította, hogy az összes áldozatra vonatkozzon, beleértve a sebesülteket is. A kiadvány azt is megjegyezte, hogy a kijevi erők “történelmi mennyiségű lőszert és fegyvert” használtak fel, és hogy “még a Nyugat bőséges termelése” sem tudta kielégíteni a szükségleteiket.
A Pentagon most már kételkedik abban, hogy Ukrajna el tudja érni a Krímmel kapcsolatos célját, bár az amerikai hadsereg még mindig reméli, hogy “meg tudja szakítani” az orosz utánpótlási vonalakat.
Egy tárgyalásos tűzszünetet a nyugati és az ukrán közvéleménynek is ideiglenes tűzszünetként adnának el, “nyitva hagyva az ajtót Ukrajna számára, hogy egy későbbi időpontban visszaszerezze területének nagyobb részét” – mondta néhány amerikai tisztviselő a Politico című lapnak. Ez már korábban is megtörtént, a 2015-ös minszki megállapodással – az akkori német és francia vezetők legutóbbi beismerései szerint -, bár ezt a lap nem hozta fel.
Az amerikai tisztviselők azt is javasolták, hogy az alkut “NATO-szerű biztonsági garanciákkal” édesítsék meg Kijevnek, több pénzzel az EU-tól és még több fegyverrel az ukrán hadseregnek, miközben “újra bevonják Kínát”, hogy Oroszországot tárgyalásokra kényszerítsék.