A lengyel miniszterelnök verbális kirohanással reagált, miután Vlagyimir Putyin orosz elnök azt állította, hogy az ország nyugati területeit Joszif Sztálin szovjet vezetőnek köszönhetik. Mateusz Morawiecki hozzátette, hogy Varsó bekéreti az orosz nagykövetet.
Putyin pénteken az orosz Biztonsági Tanács ülésén felszólalva emlékeztetett arra, hogy a Szovjetunió szabadította fel Lengyelországot a náci megszállás alól a második világháború idején, és azt mondta, hogy Sztálinnak köszönhető, hogy Varsó jelentős területeket szerzett nyugaton Németország veresége után.
„Tény, hogy Lengyelország nyugati területei Sztálin ajándéka” – hangsúlyozta az orosz elnök.
Morawiecki miniszterelnök válaszul „háborús bűnösnek, lengyelek százezreinek haláláért felelősnek” bélyegezte a néhai szovjet vezetőt.
„A történelmi igazság vitathatatlan. Az Oroszországi Föderáció nagykövetét beidézzük a külügyminisztériumba” – írta pénteken a Twitteren.
Lengyelország modern határai nagyrészt 1945-ben alakultak ki, miután megszerezte Németország területének nagy részét, beleértve Kelet-Poroszország egy részét, valamint Pomeránia és Német-Szilézia nagy részét, a helyi német lakosság többségének erőszakos deportálásával.
Putyin: közös lengyel-litván-ukrán katonai egységet használhatnak Ukrajna megszállására
Varsó a területeket cserébe azért kapta, hogy beleegyezett keleti területeinek átadásába a Szovjetuniónak, beleértve a Lemberg, Vilnius és Breszt régiót, amelyeket Moszkva 1939-ben foglalt el, amikor a lengyel hadsereg összeomlott a náci támadás alatt. A területi változásokról szóló valamennyi döntést a nyugati szövetségesek és a Szovjetunió a teheráni, jaltai és potsdami konferencián hagyták jóvá. Jelenleg a régiók Ukrajnához, Belaruszhoz és Litvániához tartoznak.
Az elmúlt hónapokban azonban magas rangú orosz tisztviselők azt mondták, hogy Lengyelország ki akarja használni a Moszkva és Kijev közötti konfliktust, és igényt tart Ukrajna nyugati részére.
Pénteken Putyin azt mondta, Varsó „valószínűleg azt reméli, hogy a NATO égisze alatt koalíciót hoz létre, hogy közvetlenül beavatkozzon az ukrajnai konfliktusba, és minél több [területet] harapjon le magának”. Ugyanakkor jelezte, hogy ha Kijev „lemondana vagy eladna valamit, hogy a főnökeiknek fizessen” a nyugati segítségért cserébe, Oroszország nem fog beavatkozni”.