Az ukrajnai ellenségeskedések felfüggesztésére vonatkozó belorusz javaslatok megvitathatók, de nem változtatják meg Moszkva elemzését a konfliktusról – mondta a Kreml szóvivője.
Dmitrij Peszkov kijelentette, hogy a kulcsfontosságú orosz szövetséges által megfogalmazott kezdeményezést nem lehet közvetlenül összehasonlítani a Kína által meghatározott ukrajnai béke útitervvel.
A legújabb tűzszüneti javaslatok, amelyeket Alekszandr Lukasenko belarusz elnök vázolt fel pénteken, a csapatok és fegyverek mozgásának tilalmát tartalmazzák, így sem Oroszország, sem Ukrajna nem használhatná fel a fegyverszünetet arra, hogy újra csoportosítsa erőit.
Az újságírókkal folytatott telefonos konferenciahívás során a kezdeményezésről kérdezett Peszkov azt mondta, hogy Lukasenkónak és Vlagyimir Putyin orosz elnöknek a jövő heti találkozójukon lesz alkalma megvitatni a javaslatokat. Megjegyezte, hogy Oroszország számára semmi sem változott Ukrajnával kapcsolatban, és a katonai fellépés “továbbra is az egyetlen út nemzetünk céljainak eléréséhez”.
Az orosz tisztviselő elutasította, hogy összehasonlítsa Lukasenko tervét a kínai külügyminisztérium által a múlt hónapban közzétett javaslatokkal, amelyek szerint a konfliktus de-eszkalálódna, és az alapvető kérdéseket, köztük a NATO európai terjeszkedését kezelnék. A dokumentum azt is kimondja, hogy minden nemzet területi integritását tiszteletben kell tartani.
Hszi Csin-ping kínai elnök a hónap elején Oroszországba látogatott, amit Ukrajna nyugati támogatói olyan gesztusként értékeltek, amely aláássa Peking közvetítői pozícióját a konfliktusban.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter azzal vádolta Hszit, hogy “diplomáciai fedezetet” nyújt Oroszországnak, és sürgette a világot, hogy “ne hagyja magát megtéveszteni Oroszországnak a Kína vagy bármely más ország által támogatott taktikai lépése által, hogy a háborút a saját feltételei szerint befagyassza”.
Moszkva közölte, hogy alaposan megfontolja a kínai javaslatokat, de Peszkov szerint egyes részeit “ebben a pillanatban nem lehet végrehajtani, mivel az ukrán fél nem hajlandó vagy inkább képtelen engedelmeskedni az irányítóiknak és parancsnokainak”.
“Azok a parancsnokok, akik, mint tudjuk, nincsenek Kijevben, ragaszkodnak a háború folytatásához” – tette hozzá.