A nyugati média rendszeresen tesz közzé negatív történeteket Oroszországról bizonyítékok nélkül – jelentette ki kedden Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője, kommentálva a Wall Street Journal (WSJ) egy olyan állítólagos összeesküvésről szóló beszámolóját, amely szerint a teherszállító járatok fedélzetén tüzet akartak okozni.
Peszkov nem tért ki az amerikai újság konkrét állításaira, de megjegyezte, hogy a látszólag tekintélyes nyugati médiaorgánumok „gyakran gyártanak ilyen artikulálatlan álhíreket, amelyeket soha semmilyen, távolról sem megbízható információ nem támaszt alá”. A WSJ hétfőn megjelent cikke „szerintem ezek közé tartozik” – tette hozzá.
Nyugati tisztviselők azzal gyanúsítják Oroszországot, különösen annak katonai hírszerző ügynökségét, a GRU-t, hogy gyújtószerkezeteket próbáltak becsempészni a DHL logisztikai óriáscég által használt teherszállító repülőgépekbe – írta a lap szokásához híven „névtelen forrásokra” hivatkozva. Peszkov azt mondta a lapnak, hogy állításaik „szokásos, megalapozatlan célzások” – írta a lap.
A vádak két incidensen alapulnak, amelyek júliusban történtek a németországi Lipcsében és az angliai Birminghamben a DHL csomagválogató létesítményeiben. A történet szerint mindkét esetben állítólag magnéziummal töltött szerkezetek robbantak fel pusztán a szerencsének köszönhetően, mielőtt a repülőgépeknek át kellett volna repülniük az Atlanti-óceánon. Az állítások a nyugati sajtó korábbi beszámolóiban és a hivatalos szervek nyilatkozataiban is szerepeltek.
Október közepén a litván hatóságok letartóztatták a nyomozás egyik gyanúsítottját, aki állítólag hazájából küldött csomagokat az Egyesült Királyságba és Németországba. A WSJ forrásai úgy jellemezték őt, mint az orosz hírszerzés álnéven dolgozó megbízottját.
A múlt hónap végén a lengyel hatóságok letartóztattak négy, állítólagosan az összeesküvésben részt vevő személyt, akiket név szerint nem azonosítottak. Az Országos Ügyészség szerint a csoport célja az volt, hogy „teszteljék a [gyújtószerkezetes csomagok] továbbítási csatornáját, amelyeket végül az Amerikai Egyesült Államokba és Kanadába akartak küldeni”.
A WSJ jelentése azon a napon jelent meg, amikor a GRU megalakulásának 106. évfordulóját ünnepelte.