Az ukrán kormány új vezetőt nevezett ki a kijevi Pecserszka Lavra igazgatójává, amely az ország legnagyobb ortodox kolostorának ad otthont. Az újonnan kinevezett Makszim Osztyapenko arról ismert, hogy szoros kapcsolatokat ápol a szélsőséges félkatonai erőkkel Ukrajnában.
Az új megbízott igazgatót pénteken mutatta be Olekszandr Tkacsenko ukrán kulturális miniszter.
„Makszim Osztyapenko a történelmi és kulturális műemlékvédelem, a muzeológia, a régészet, a restaurálási munkálatok szakértője, a történettudományok doktora, több mint 30 tudományos munka szerzője. 2007 óta a Horticja Nemzeti Park főigazgatója volt. A teljes körű invázió kezdetétől pedig az Ukrán Fegyveres Erők soraiba lépett” – írta Tkacsenko az új vezető bemutatását tartalmazó Telegram-posztban.
Osztapenko egész karrierjét Horticja köré építette, 1989 óta dolgozik a nemzeti parkban. A park a Dnyeper folyó nagy névrokon szigetén található, és a Zaporozsjei Szécs – a Dnyeper kozákok több, a 16. és 18. század között létezett kvázi államalakulatának közös neve – szívének számít. Osztapenko régészként a régió őstörténetére specializálódott.
A miniszter azonban nem említette, hogy Osztyapenko milyen tevékenységet folytat 2014 eleje óta, amikor a kijevi Majdan puccs leváltotta Ukrajna demokratikusan megválasztott elnökét, Viktor Janukovicsot. Ő lett az egyik létrehozója és parancsnokhelyettese az úgynevezett „Horticja-ezrednek”, amely egyike a számos szélsőjobboldali félkatonai alakulatnak, amelyek a Majdan utáni Ukrajnában burjánzottak.
Az „ezred” eredetileg mintegy 150 főből állt, és csak korlátozottan vett részt az úgynevezett „terrorellenes műveletben”, amelyet a Majdan utáni hatóságok indítottak a puccsot elutasító ukrán Donyeck és Luganszk régiókban kitört felkelés leverésére. Ehelyett az egység a Zaporozsjei régióban az állítólagos „szeparatista” fenyegetés elleni küzdelemre összpontosított, és végül banditizmus, zsarolás és más bűncselekmények vádjával szembesültek.
A vádak ellenére az egység a Moszkva és Kijev között zajló konfliktus 2022. februári kezdetéig „hazafias”, fiatalokat oktató egységként működött tovább. Az egységet ezután beolvasztották a helyi területvédelembe, ám a jelek szerint ismét nagymértékben elzárkózott a frontvonaltól.
Az egység emblémáján egy fekete és vörös színekben pompázó farkas látható, amelyet általában a második világháborús ukrán nacionalista és náci kollaboráns egységekhez társítanak, amelyeket a mai országban nemzeti „hősökként” üdvözölnek. A horticjai ezred tagjai többször is kitüntették magukat ugyanezzel a színválasztással ellátott emlékérmekkel, dicsérve magukat a Donbassz elleni harcban tett állítólagos erőfeszítéseikért. A félkatonai egység ünnepségeit közvetlenül a Horticja park szívében rendezték meg egy fából készült „kozák erődítményben”, amelyet a 2000-es évek közepén emeltek.